loader image
קצר וקולע
מדברים תכל'ס
סרטונים
המחשת וואטסאפ
סיפור מהחיים

חיי זוגיות עם מי שאינו יהודי יכולים להביא בתחילת הקשר לשמחה ותחושה אמתית שמצאנו את המקום השייך לנו. למרות הרגש השולט, המציאות מראה כי קשרים אלה מערימים קשיים וחיכוכים רבים בהמשך הדרך, ואף מגיעים לקיצם בסופו של דבר. כמו כן, ילדים הנולדים להורים בעלי זהות שונה חיים במציאות חצויה ולא ברורה לגבי זהותם

אני לא בן אדם דתי. למה שאני לא אהיה במערכת זוגית עם מישהו שאינו יהודי?

אהבה… כמה שירי אהבה ספוגי דמעות נכתבו, וכמה רומנים קורעי לב נקראו. נראה שהנושא ב-ה' הידיעה שמעסיק את העולם הוא: אהבה, ואחת כזו שפורצת גבולות. אך האם לכל סיפור אהבה חוצה מגזרים יש סוף טוב? האם ישנם מקרים בהם ניתן לצפות מראש את הסוף הידוע? הנה כמה תזכורות שיעזרו לכם להימנע מלב שבור

עמי איילון, כיהן כבכיר במערכת הביטחון ושר לשעבר בממשלת ישראל, אמר פעם כי בילדותו אמו הייתה חוזרת שוב ושוב על כך ש'אוי ואבוי אם יתחתן עם לא-יהודייה'. האיסור הזה נכנס לו לדם, וכשהוא גדל היה לו ברור שהוא לעולם לא יתחתן עם אישה שאינה יהודייה. אולם לו עצמו קשה להסביר לילדיו למה לא בעצם. מה שבדור הקודם היה ברור, בדור הבא כבר נהיה הרבה פחות ברור, וגם מי שממשיך להרגיש זאת בבטן – לא תמיד יודע לענות למה לא בעצם.

מימדי ההתבוללות בחוץ לארץ הגיעו לאחוזים גבוהים כל כך עד שמדברים שם בשקט על "שואה לבנה" – היעלמות דמוגרפית של עם ישראל ללא כפייה מבחוץ, כתוצאה מהתערבות בגויים.
עד לפני לא הרבה שנים, נישואי תערובת בין יהודים ולא-יהודים היו בעיקר תופעה המתרחשת ביהדות ארה"ב, ארגנטינה או צרפת, אך לא בארץ. בארץ, לכולם היה ברור שיהודים מתחתנים עם יהודיות, יהודיות מתחתנות עם יהודים, וזהו זה. אפילו כשבני הקיבוצים הכירו מתנדבות מחוץ לארץ ורצו להתחתן איתן, כמעט תמיד זה נגמר בגיור ובהקמת תא משפחתי כדת משה וישראל. 

אבל בשנים האחרונות משהו השתנה, והתופעה נעשתה נפוצה יותר גם בישראל. אולי זו הגלובליזציה, אולי הרשתות החברתיות ואולי "השמיים הפתוחים" שמאפשרים לטוס בקלות לכל מקום על פני הגלובוס, אך יותר אנשים מבני עמנו יוצרים קשרים זוגיים עם לא-יהודיים. בעוד שבדורות הקודמים היה ברור שחתונה עם נוכרים היא דבר שלא יעשה, כיום הדעה בנושא פחות ברורה. 

לחשוב רציונלי

אנשים רבים פוגשים בן זוג חדש ומצהירים "אני מאוהב!". ההתאהבות הראשונית פועמת בעוצמה רבה ומצליחה ליצור חיבור ראשוני בין בני הזוג, אך כשם שהיא באה – כך היא נעלמת. שאלו כל זוג בעל וותק נישואים: אחרי כמה זמן עוצמת המשיכה הראשונית מתפוגגת?
לאחר שההתלהבות הראשונית נעלמת והקשר הזוגי הופך להיות לבעל וותק, מתגלים ומתבלטים חסרונות, קשיים ומכשולים. כל חיי נישואין כוללים בתוכם עבודה מנטלית למען שלום הבית, ואחוזי הגירושים רק מוכיחים כמה עבודה קשה היא הנישואים. השגרה היום-יומית, עומס החיים, ההרגל הזוגי שגרם לדעיכת ההתלהבות – מבליטים ומגדילים את מה שבתחילה נדחק לפינה ונעלם מן העין: הפערים ברקע ממנו באו בני הזוג, קונפליקטים משמעותיים, הבדלים מחשבתיים שמתגלים בניהול חיים משותפים, נטיות אופי לא רצויות של אחד הצדדים ועוד. בתחילה האהבה מעוורת, אבל במשך החיים הקשיים והקונפליקטים נערמים בזה אחר זה. קשר זוגי עם מי שאינו יהודי תמיד יכרוך בתוכו קשיים נוספים ומהותיים. ע"פ מחקרים שנעשו בתחום נמצא כי זוגיות המבוססת מלכתחילה על פערים מהותיים, הינה בעלת סיכוי סביר לפירוק בעתיד.

אחד הקשיים השכיחים, מבין רבים, הוא משפחה שמתנכרת ולא מקבלת את הצד השני. קושי זה הינו הרבה יותר משמעותי ממה שהוא אולי מצטייר כבתחילה, מכיוון שהמשפחה אמורה להיות חלק בלתי נפרד מחיינו. המשפחה אמורה להיות שם ברגעי הלידות, ימי הולדת של הנכדים, חגים, שמחות ואף טיולים משותפים. בחירת בן או בת זוג שאינו יהודי משמעו לוותר על נוכחותה של המשפחה בחיינו, על הקשרים הבין-משפחתיים, ולהחליף את מקומה של משבצת 'המשפחה החמה והתומכת' במשבצת 'הבדידות'.

וויתור על קשרים משפחתיים הוא רק חלק ממערך ההשלכות החברתיות בקשר זוגי עם בן/בת זוג שאינם יהודיים, שכן הוא יהווה לרועץ בכל סיטואציה חברתית, כמו מול קולגות במקום העבודה, שכנים וחברים. בכל סיטואציה חברתית או אפילו רשמית, מבט עקום בין גלוי או נסתר יהיה לנוכחות קבועה.

מלבד זאת, ההשלכה הכואבת ביותר בנישואין שכאלו הינה הפגיעה בילדים. הילדים הם אלו שיספגו את הפגיעה הקשה ביותר, מכיוון שהם יגדלו במציאות חצויה, חסרי זהות עצמית, ולעולם לא ימצאו את מקומם בעולם.
ניקח לדוגמא יהודייה הנמצאת בקשר זוגי עם בן מיעוטים בן דת האסלאם. ע"פ היהדות, הנקבעת ע"פ האמא, הילד הוא יהודי, ואילו ע"פ האסלאם, הנקבעת ע"פ האבא, הילד הוא מוסלמי. במידה והוא גדל בכפרים הערביים, הוא לעולם יהיה מנודה חברתית ומקוטלג כ"יהודי", אף על פי שאביו מוסלמי. במצב שבו אותו ילד עוזב עם אמו את הכפר, לאחר החלטת האם, ומנסה להשתלב בחברה הישראלית-יהודית, הוא לעולם לא יצליח להשתלב – המבטא הערבי ירתיע אחרים מיצירת קשרים עמו, במערכת הצבאית לא מעוניינים בגיוסו, ואף במקרים רבים יש בו שנאה כלפי העם היהודי אותה ספג בקטנותו לצד בני דת האסלאם. לצערנו הרב, ישנם ילדים רבים הנמצאים במציאות חיים מורכבת שכזו, הבוחרים בשלב מסוים לשים קץ לחייהם. 

חשוב לדעת שבמקרים בהם מדובר על יהודייה המעורבת בקשר עם בן דת האסלאם, הסוף ידוע מראש – אלימות קשה, ביזיונות והשפלות מצד הגבר ובני משפחתו וחיים של אסירה בבית-כלא. ניתן לקרוא ולצפות בעדויות של יהודיות, שחיו בכפרים ונמלטו בסיוע ארגונים הפועלים בנושא, בהפניות לכתבות וסרטונים הנמצאים בתחתית העמוד.

בחירת בן/בת זוג לחיי נישואין הינה 'ההחלטה של החיים', שתשפיע על כל רבדי חיינו, ולכן החלטה שכזו יש לעשות בצורה רציונלית ושקולה, ולא ללכת אחר הלב בצורה עיוורת. כפי שאף קניית דירה מתבצעת לאחר בדיקות מול עו"ד, התייעצויות מול יועצים ומביני עניין, ושיקול עצמי רב מצדנו, וודאי שאת עסקת חיינו יש לעשות לאחר מחשבה עמוקה ויסודית, אחרת תהיינה לה השלכות כואבות ומרחיקות לכת. 

לאבד את הנשמה היהודית שבי

קצת היסטוריה: אברהם אבינו, "היהודי הראשון", היה גם הראשון שהתנגד לנישואי תערובת. הוא סירב שבנו יצחק יתחתן עם בנות הארץ, ושלח שליח מיוחד לחרן, ארץ המוצא שלו, כדי שיביא משם אישה לבנו. גם יעקב אבינו חזר לאותו אזור כדי למצוא אישה מהמשפחה המורחבת, וכשדינה, בתו של יעקב, נפגשה עם בחור כנעני מקומי – ההתייחסות לכך הייתה כאל אסון לאומי. התורה אוסרת במפורש להתחתן עם נוכרים: "וְלֹא תִתְחַתֵּן בָּם בִּתְּךָ לֹא תִתֵּן לִבְנוֹ וּבִתּוֹ לֹא תִקַּח לִבְנֶךָ" (דברים ז, ג).

צריך לזכור שהיהדות היא קודם כל משפחה גדולה. כל היהודים הם בניו של יעקב אבינו, וזו גם הסיבה שלא משנה מה הוא יעשה ובמה יאמין, יהודי לעולם יישאר יהודי: "ישראל אף על פי שחטא, ישראל הוא" (מסכת סנהדרין). הזהות היהודית היא משהו שנולדים אליו, לא משהו שצריך לבחור בו (למעט מתגיירים).

רק דבר אחד עשוי לשנות זאת: אם הוא ימצא לעצמו משפחה אחרת. כל זמן שהוא חלק מהמשפחה היהודית, הוא שייך אליה גם אם אינו לוקח בה חלק פעיל. אך כשהוא או היא מחליטים להקים משפחה חדשה עם בן או בת זוג שאינם יהודיים – הרי זו כבר פרישה מהמשפחה. 

כשיהודי או יהודייה בוחרים לחיות חיי שותפות עם אדם מעם אחר, הם למעשה מנתקים עצמם מהשורשים שלהם, המסורת, הזהות הלאומית, ההיסטוריה והעבר שמגדירים את עמם. אך יותר מכך, הם מנתקים את נשמתם מהמקור המעניק חיות ורוח הפועמת בקרבם.
נשמתו של היהודי ונשמתו של הנוכרי חצובים משני עולמות רוחניים השונים במהותם ותכליתם. לכל בריה תפקיד ומקום ייחודי לו. כאשר יהודי בוחר לשתף את הווייתו עם זה שאינו תואם לו, הוא למעשה מנתק את נשמתו מהעולם הרוחני המקורי לו, ולכן עונשו הוא 'כרת' – כריתת החלק הגבוה שבנשמה, ואובדן נשמתו מחיי הנצח.
האם אהבת אמת יכולה לצמוח כשהיא דורשת מאחד הצדדים התנתקות מוחלטת מכל מה שהוא עצמו? ענו אתם.

האיסור על קשר זוגי עם מי שאינו יהודי נחשב חמור מאוד בתורה, עד כדי כך שחכמי ישראל מגלים לנו שבעולם הנשמות הנוכרייה תהיה קשורה ביהודי ומוליכתו לגיהינום, והנה לשונם: "קשורה בו ככלב… לעולם הבא" (מסכת סוטה, דף ג, עמ' ב), וזאת משום שהם החטיאו אחד את השני בקשר האסור. היהודי החטיא את הנוכרייה בקשר האסור עמו, והנוכרייה החטיאה את היהודי בקשר האסור עמה. משום שחטא ההתבוללות מאביד את עם ישראל מן העולם, דינו חמור עד מאוד בשמים. כמובן שמי שעוזב מעשה זה ומתחרט עליו, לא ייענש בעונש חמור זה.

הנביא מלאכי אומר כי יהודי/ה שנמצא בקשר זוגי עם מי שאינו יהודי בוגד בבריתו עם הקב"ה, מחלל [מלשון 'חול'] עצמו, דהיינו מוציא את הקדושה שבו ע"י מעשה זה, והוא ובני ביתו ישנו שינת עולם. והנה לשונו: "הֲלוֹא אָב אֶחָד לְכֻלָּנוּ הֲלוֹא אֵל אֶחָד בְּרָאָנוּ מַדּוּעַ נִבְגַּד אִישׁ בְּאָחִיו לְחַלֵּל בְּרִית אֲבֹתֵינוּ: בָּגְדָה יְהוּדָה וְתוֹעֵבָה נֶעֶשְׂתָה בְיִשְׂרָאֵל וּבִירוּשָׁלָ‍ִם כִּי חִלֵּל יְהוּדָה קֹדֶשׁ ה' אֲשֶׁר אָהֵב וּבָעַל בַּת אֵל נֵכָר: יַכְרֵת ה' לָאִישׁ אֲשֶׁר יַעֲשֶׂנָּה עֵר וְעֹנֶה מֵאָהֳלֵי יַעֲקֹב" (מלאכי ב, י-יב).

בת זוג שאינה יהודייה? גיור לילדים כפתרון

ישנם החיים עם בת זוג שאיננה יהודייה ובוחרים לערוך לבנם המשותף ברית-מילה, כמעין הצהרה פנימית של סירוב להתנתקות טוטאלית מהזהות היהודית. 
כשיש אהבה גדולה ותחושת חיבור לצד השני, האהבה יכולה בקלות להאפיל על מושגי זהות ומהות שלא חשים חיבור עמוק כלפיהם. האדם האחר שנמצא ממול הוא החלק הדומיננטי המורגש בחיינו, וביטויים של 'מסורת', 'שרשרת דורות', 'נאמנות לאלוהים והעם היהודי' נראות כחיוורות ומיושנות לעומת הרגש החי לבן הזוג.

אך גם במקרים אלה, לא מעט הם אלה שחשים איזשהו רצון להמשיך להשתייך לעם היהודי, ולכן כאשר שאלת זהותם של הילדים עולה על פני השטח, קול פנימי יכול להרגיע כביכול את אותו מצפון מנקר ולומר כי גם במידה ובת הזוג איננה יהודייה ולכן הילדים ממנה אינם יהיו יהודים, גיור לילדים בעתיד יכול להוות כפתרון מושלם. כך גם חשבו זוג הורים יהודי בניו-יורק שלא זכו לילדים והחליטו לאמץ ילד נוכרי. הם גידלוהו באהבה כבנם שלהם לכל דבר והעניקו לו חינוך יהודי כשהם מקווים בליבם שבבגרותו הוא יאמץ את היהדות ויהיה ליהודי שלם ע"י גיור. לאורך ילדותו הם הסתירו ממנו את עצם העובדה שהוא אינו יהודי, אך כשבגר והגיע זמנו להקים בית, סיפרו לו הוריו את מוצאו המקורי ובד בבד הציעו לו לעבור גיור כדי להשתייך מבחינה רשמית לעם היהודי שתמיד האמין וחשב שהוא חלק בו. להפתעתם הרבה, החליט הבחור כי דווקא חיי נוכרי יתאימו לו יותר, ובחר בדרך אחרת מזו שאליה ייחלו לו הוריו המאמצים.
המציאות מראה כי לא ניתן להחליט החלטות גורליות הנוגעות לעתיד ילדים בבגרותם או לתכנן עבורם דרך שתרגיע את המצפון שפעם בפעם משמיע קול.

ישנה נקודה מהותית נוספת בעניין גיור ילד. ההלכה היהודית אומרת כי ניתן לגייר אף ילד קטן, אך בגיור ילד הליך הגיור הינו הפיך בניגוד לגיור מבוגר. בגיור ילד כאשר מגיע הוא לבגרות, יש בידו למחות ובכך גיורו מתבטל למפרע ושב הוא להיות גוי. (שולחן ערוך יורה דעה, רסח, ז).

עובדה מפתיעה נוספת שגם כן שוללת את גיור הילדים כפתרון מושלם היא עצם כך שבעת הגיור הנוכרי מקבל נשמה חדשה לחלוטין והוא נחשב מבחינה רוחנית כ'בריאה חדשה'. מכיוון שכך, מבחינה הלכתית הוא לא נחשב כבנו של האב או האם. זאת הסיבה אגב, שכאשר מתפללים על גר ואומרים את שמו ואת שם אמו (לדוגמא, יוסף בן רבקה) לא אומרים את שם אמו הביולוגית, אלא את שם האמא הראשונה של האומה היהודית, דהיינו 'שרה אמנו'. הגיור הוא תהליך רוחני שבו מתרחשת לידה של יהודי חדש, ואין הוריו הביולוגיים נחשבים כהוריו מבחינה רוחנית (מסכת יבמות, דף כב).

לכן, בין אם הילד עבר גיור ובין אם אין הוא עבר גיור והוא גוי – הוא לא נחשב מבחינה רוחנית כבנו של אביו היהודי, כפי שמובא בגמרא: "בנך הבא מישראלית קרוי 'בנך' ואין בנך הבא מן הנוכרית קרוי 'בנך'" (מסכת יבמות, דף כג, עמ' א), וכך נפסק להלכה ע"י הרמב"ם: "עון זה… אל יהי קל בעיניך אלא יש בו הפסד שאין בכל העריות כמותו… והבן מן הגויה – איננו בנו".

מלבד זאת, גיור אינו הליך בירוקרטי כמעין קבלת אזרחות במדינה, אלא מדובר בהליך נפשי ורוחני עמוק הטומן בחובו קבלת תורה ומצוות באופן מלא. גיור שנעשה רק מסיבות חיצוניות, כגון לצורך השתלבות בחברה, נישואים וכו', ולא מתוך אמונה בתורת ישראל וקבלת אורח חייה – אינו נחשב כגיור כשר. 

חשוב לציין שגם במקרים בהם אישה יהודייה מביאה ילדים עם בן-זוג שאינו יהודי, ומרגיעה עצמה בכך שלפחות ילדיהם יהיו יהודיים שכן יהדות נקבעת ע"י האמא, המציאות מראה כי הילדים גדלים עם זהות חצויה ולא ברורה, אינם מחוברים למסורת היהודית ולבסוף נישאים גם הם לבני זוג שאינם יהודיים כמו שאמם עשתה, ובכך נקטע חיבור צאצאיה ליהדות. 

כשאדם מתחתן עם בן זוג לא יהודי, הריהו כמו איבר שמחליט להתנתק מהגוף. הוא מוותר על הזכות להיות חלק מהאומה היהודית. כולנו יודעים מה קורה לעלה שנתלש מעץ ולאיבר שמתנתק מהגוף – קמילה, נשירה ואובדן. 

לוותר על החצי האמיתי שלך

תורת הסוד מלמדת אותנו כי הנשמה מורכבת משני חצאים: חצי נשמה זכרי וחצי נשמה נקבי. כאשר הגיע זמנה של הנשמה לרדת לזה העולם, מתפצלת הנשמה לשניים כאשר חצי הנשמה הזכרי יורד לעולם הזה בגוף של גבר, וחצי הנשמה הנקבי יורד בגוף של אישה. כאשר שני החצאים נפגשים זה עם זו ועומדים תחת החופה, אז מתאחדים שני החצאים לאדם אחד שלם. זו הסיבה שאחת משבע הברכות שמברכים תחת החופה הינה: "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם יוצר האדם", מכיוון שכעת נוצר אדם שלם.
התורה בעצם מגלה לנו שלכל אחד ואחת מאיתנו נקבע מבעוד מועד מי יהיה זה המיועד לו והמתאים לו ביותר, כשהוא זה שבעצם מהווה את החצי המקורי שלו.

כאשר יהודי מחליט לחיות עם אחרת שאיננה יהודייה, הוא למעשה מונע את ההיכרות שלו עם מי שתתאים לו ותהיה טובה לו פי אלף מונים מכל אחת אחרת. זיווג עם החצי השני המקורי תמיד יהיה מוצלח ומתאים מכל בת-זוג אחרת, מכיוון שהיא מהווה חצי מהנשמה שלו ממש. הזיווג האמיתי והמקורי שנועד לו אישית ממתין לו במקום אחר… 

משהו שיותר חזק מאהבה

כעת, נשאל את שאלת השאלות בסוגיה המדוברת, אותה שאלה שעליה מונח הכול: האם יש משהו יותר חזק בעולם מאהבה? האם יש משהו יותר מחייב וקושר מאהבה?
אם אין – כל אחד יכול לעשות ככל העולה על רוחו, אך אם יש, אם קיים משהו יותר עוצמתי בנשמתך מאשר אהבה, אז יש אולי על מה לדבר… וכאן זאת המחויבות של אחד ואחת הנמצאים בצומת זו לבדוק (אנא, קראו את השאלה: איך אפשר להיות בטוחים שהתורה היא לא המצאה?).

הרגש הנוכחי מסוגל למשוך לכיוון חשיבה אחר, הרי היו לנו תכנונים אחרים – אבל מי אמר שהתכנון שלנו הוא הטוב ביותר, ואולי קיים עבורנו תכנון טוב יותר? ומי אמר שבאנו לפה לעולם כדי לחיות את התכנון שלנו, ואולי קיים עבורנו תכנון עילאי מזה שאנו מתארים לעצמנו?

הדר גולדין הי"ד היה לוחם צה"ל שנפל במבצע "צוק איתן" כשהוא בסך הכול בן 22 בעת שניסה להציל את חבריו. לאחר מותו נמצאו הערות שחיבר על ספר "מסילת ישרים", ובין היתר כתב:

"לא באתי להגשים את התכנונים שלי, אלא את התכנונים של הקדוש ברוך הוא, ואלו לא אמורים להיות תואמים אחד לאחד עם התכנונים שלי. הנושא המרכזי הוא התכנונים שלו והאם אני מגשים אותם. […] תתמקד בעשייה שלא דואגת לעצמך… אלא להגשמת המגמה האלוקית" (מסילת ישרים עם הדר גולדין, הוצאת מגיד, 2018, פרק ט').

המשך קריאה ↓

1

מי אני?

ילדים המגיעים מנישואי תערובת סובלים מחוסר זהות והבנה ברורה לאן הם משתייכים. ביהדות הדת נקבעת לפי מוצאה של האם, ובאסלאם לפי מוצאו של האב. לכן, ילד הנולד לאם יהודייה ואב מוסלמי נחשב ע"פ היהדות כיהודי, אך לפי האסלאם הוא נחשב כמוסלמי.
משרד הפנים במדינת ישראל ירשום ילד הנולד לזוג כזה כבן הדת הנוכרי ולא כיהודי.
בעבר הוגשה עתירה לבית המשפט לענייני משפחה ע"י זוג מעורב שביקש לרשום את ביתם המשותפת כבעלת דת כפולה, אך תביעתם לא התקבלה וביתם נרשמה כנוכרייה.
ילדים אלה חיים במציאות חצויה בעלת מאבקים פנימיים, חסרי זהות עצמית ונזקקים לרוב לטיפול פסיכולוגי בשל קשיים נפשיים.

המשך קריאה ↓

4

ארוכה הדרך אל הכפר

בשנת 2015 כ-5% מהזוגות בישראל היו נשואים בנישואי תערובת. חלקם של זוגות אלה היו של נשים יהודיות שנישאו לגברים מוסלמים בישראל. סיפורן של רבות מהן כאוב, ולא פעם גם אכזרי – לאחר תקופת חיזור קצרה בה מרעיף הגבר מתנות ושבחים רבים על הנערה, היא מחליטה להיעתר להצעותיו ולהינשא לו. מכיוון שלפי האסלאם יהודייה אינה יכולה להינשא למוסלמי, היא נאלצת להתאסלם תחילה ולעבור להתגורר עמו בכפר. שם מתחילה מסכת ייסורים קשה, המלווה באלימות מילולית ופיזית, איומים וכליאה. בישראל קיימים מספר ארגונים המסייעים לנשים אלה להימלט עם ילדיהן שגדלו בזהות ערבית, ולשוב לחיק החיים הישראליים-יהודיים.

המשך קריאה ↓

2

מִסְפרים מְסַפרים

נתוני ההתבוללות ונישואי התערובת בעולם היהודי נמצאים בעלייה מתמדת. נכון לשנת 2008, בצרפת ובאנגליה שיעור ההתבוללות בקרב היהודים עומד על כ-40%, ברוסיה שיעור נישואי התערובת עומד על כ-75%, ובארה"ב 55% מנישואי היהודים הם נישואי תערובת, כאשר בסקר האוכ' היהודית בארה"ב נמצא כי מס' היהודים בארה"ב הולך וקטן בעקבות התבוללות היהודים.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לשנת 2021 יש בישראל 85 אלף זוגות מעורבים כאשר ב-52 אלף מהזוגות האישה אינה יהודייה, וב-32 אלף מהזוגות הגבר אינו יהודי.
לעומת נתונים אלו, על פי דיווח משרד הפנים, ישנם 111 אלף זוגות מעורבים במדינת ישראל, כלומר יהודים שנשואים לישראלים שאינם יהודים.

פרופ' דוד פסיג, עתידן המתמחה בחיזוי מגמות טכנולוגיות, חברתיות וחינוכיות, הציג ב"כנס לחשיבה פיננסית עתידית" נתונים הנוגעים לעתיד היהדות הנתמכים ע"י מחקר שבוצע ב'טכניון'. מהמחקר שבוצע בנושא עולה כי אחוז ההתבוללות של היהודים בעולם עומד על 64%.
פרופסור סרג'יו דלה פרגולה, הנחשב לאוטוריטה בין-לאומית לחקר הדמוגרפיה היהודית בעולם, הצהיר בראיון ל-Ynet "אין ספק שהמחקרים מצביעים על הצטמקות הליבה של העם היהודי".

המשך קריאה ↓

5

"סוף מעשה במחשבה תחילה"

ההלכה קובעת כי היהדות עוברת לצאצאים רק על ידי האם. התנועה הרפורמית בארה"ב 'החליטה' בשנת 1983 כי גם אבות יוכלו להעביר את היהדות לילדיהם… כמובן שאין לכך כל תוקף הלכתי, וילדים אלה הם גויים לכל דבר. ההחלטה נבעה משיעור גבוה של נישואי תערובת באמריקה, והחשיבה הייתה כי כך יוכלו 'לייצר' יותר יהודים. היה זה מהלך כל כך רדיקלי עד שאפילו קהילות רפורמיות אחרות בעולם לא הסכימו לקבלו.
כיום, כמעט ארבעים שנה מאוחר יותר, קולות רבים בתנועה מצטערים על המהלך, כולל נשיא התנועה הרפורמית לשעבר. לאור דלדול מספר היהודים באמריקה, גם הם הבינו כי הייתה זו טעות חמורה שלא ניתן להשיבה לאחור. ("שלושה עשורים להחלטת התנועה הרפורמית כי בן לאב יהודי הוא יהודי גם אם אמו לא יהודייה", המכון למדיניות העם היהודי, 2013)

המשך קריאה ↓

3

לאן כולם נעלמו?

בשנת 1945 היו בארה"ב כ-6 מיליון יהודים. למרבה הפלא, גם בשנת 2011 מספרם של יהודי ארה"ב עמד על 6 מיליון נפש – נתון הסותר את אופן ההתרבות הטבעי. בשנים אלה לא היו בארה"ב שואה, פיגועים או מלחמות גדולות שפגעו באזרחים. הנתון הנ"ל הינו הוכחה לשיעור ההתבוללות בקרב יהודי המעצמה הגדולה בתבל.
אם מאז 1945 יהודי ארה"ב היו מתחתנים רק עם יהודים, היום היו בארה"ב 36 מיליון יהודים! פירוש הדבר שאיבדנו 30 מיליון יהודים "פוטנציאלים" – פי 5 יותר מאשר בשואה.

המשך קריאה ↓

1

מי אני?

ילדים המגיעים מנישואי תערובת סובלים מחוסר זהות והבנה ברורה לאן הם משתייכים. ביהדות הדת נקבעת לפי מוצאה של האם, ובאסלאם לפי מוצאו של האב. לכן, ילד הנולד לאם יהודייה ואב מוסלמי נחשב ע"פ היהדות כיהודי, אך לפי האסלאם הוא נחשב כמוסלמי.
משרד הפנים במדינת ישראל ירשום ילד הנולד לזוג כזה כבן הדת הנוכרי ולא כיהודי.
בעבר הוגשה עתירה לבית המשפט לענייני משפחה ע"י זוג מעורב שביקש לרשום את ביתם המשותפת כבעלת דת כפולה, אך תביעתם לא התקבלה וביתם נרשמה כנוכרייה.
ילדים אלה חיים במציאות חצויה בעלת מאבקים פנימיים, חסרי זהות עצמית ונזקקים לרוב לטיפול פסיכולוגי בשל קשיים נפשיים.

המשך קריאה ↓

2

מִסְפרים מְסַפרים

נתוני ההתבוללות ונישואי התערובת בעולם היהודי נמצאים בעלייה מתמדת. נכון לשנת 2008, בצרפת ובאנגליה שיעור ההתבוללות בקרב היהודים עומד על כ-40%, ברוסיה שיעור נישואי התערובת עומד על כ-75%, ובארה"ב 55% מנישואי היהודים הם נישואי תערובת, כאשר בסקר האוכ' היהודית בארה"ב נמצא כי מס' היהודים בארה"ב הולך וקטן בעקבות התבוללות היהודים.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לשנת 2021 יש בישראל 85 אלף זוגות מעורבים כאשר ב-52 אלף מהזוגות האישה אינה יהודייה, וב-32 אלף מהזוגות הגבר אינו יהודי.
לעומת נתונים אלו, על פי דיווח משרד הפנים, ישנם 111 אלף זוגות מעורבים במדינת ישראל, כלומר יהודים שנשואים לישראלים שאינם יהודים.

פרופ' דוד פסיג, עתידן המתמחה בחיזוי מגמות טכנולוגיות, חברתיות וחינוכיות, הציג ב"כנס לחשיבה פיננסית עתידית" נתונים הנוגעים לעתיד היהדות הנתמכים ע"י מחקר שבוצע ב'טכניון'. מהמחקר שבוצע בנושא עולה כי אחוז ההתבוללות של היהודים בעולם עומד על 64%.
פרופסור סרג'יו דלה פרגולה, הנחשב לאוטוריטה בין-לאומית לחקר הדמוגרפיה היהודית בעולם, הצהיר בראיון ל-Ynet "אין ספק שהמחקרים מצביעים על הצטמקות הליבה של העם היהודי".

המשך קריאה ↓

3

לאן כולם נעלמו?

בשנת 1945 היו בארה"ב כ-6 מיליון יהודים. למרבה הפלא, גם בשנת 2011 מספרם של יהודי ארה"ב עמד על 6 מיליון נפש – נתון הסותר את אופן ההתרבות הטבעי. בשנים אלה לא היו בארה"ב שואה, פיגועים או מלחמות גדולות שפגעו באזרחים. הנתון הנ"ל הינו הוכחה לשיעור ההתבוללות בקרב יהודי המעצמה הגדולה בתבל.
אם מאז 1945 יהודי ארה"ב היו מתחתנים רק עם יהודים, היום היו בארה"ב 36 מיליון יהודים! פירוש הדבר שאיבדנו 30 מיליון יהודים "פוטנציאלים" – פי 5 יותר מאשר בשואה.

המשך קריאה ↓

4

ארוכה הדרך אל הכפר

בשנת 2015 כ-5% מהזוגות בישראל היו נשואים בנישואי תערובת. חלקם של זוגות אלה היו של נשים יהודיות שנישאו לגברים מוסלמים בישראל. סיפורן של רבות מהן כאוב, ולא פעם גם אכזרי – לאחר תקופת חיזור קצרה בה מרעיף הגבר מתנות ושבחים רבים על הנערה, היא מחליטה להיעתר להצעותיו ולהינשא לו. מכיוון שלפי האסלאם יהודייה אינה יכולה להינשא למוסלמי, היא נאלצת להתאסלם תחילה ולעבור להתגורר עמו בכפר. שם מתחילה מסכת ייסורים קשה, המלווה באלימות מילולית ופיזית, איומים וכליאה. בישראל קיימים מספר ארגונים המסייעים לנשים אלה להימלט עם ילדיהן שגדלו בזהות ערבית, ולשוב לחיק החיים הישראליים-יהודיים.

המשך קריאה ↓

5

"סוף מעשה במחשבה תחילה"

ההלכה קובעת כי היהדות עוברת לצאצאים רק על ידי האם. התנועה הרפורמית בארה"ב 'החליטה' בשנת 1983 כי גם אבות יוכלו להעביר את היהדות לילדיהם… כמובן שאין לכך כל תוקף הלכתי, וילדים אלה הם גויים לכל דבר. ההחלטה נבעה משיעור גבוה של נישואי תערובת באמריקה, והחשיבה הייתה כי כך יוכלו 'לייצר' יותר יהודים. היה זה מהלך כל כך רדיקלי עד שאפילו קהילות רפורמיות אחרות בעולם לא הסכימו לקבלו.
כיום, כמעט ארבעים שנה מאוחר יותר, קולות רבים בתנועה מצטערים על המהלך, כולל נשיא התנועה הרפורמית לשעבר. לאור דלדול מספר היהודים באמריקה, גם הם הבינו כי הייתה זו טעות חמורה שלא ניתן להשיבה לאחור. ("שלושה עשורים להחלטת התנועה הרפורמית כי בן לאב יהודי הוא יהודי גם אם אמו לא יהודייה", המכון למדיניות העם היהודי, 2013)

המשך קריאה ↓

אספנו עבורך את הסרטונים הכי מדויקים ברשת

"5 דקות אחרי שילדתי קיבלתי סטירה"
"צאי מהסרט שהם אוהבים אותנו"
הבטיח את השמים ונטש אותה בהריון
למה להתחתן דווקא עם יהודי/ה?
הבן זוג הערבי השאיר אותה מפרכסת למוות
יהודי ונוכרייה - יחסנו לאן?
"ואז הגיעו המכות..."
"אני יצאתי בנס. אתן לא תצאו משם"
עולה לגג ובוכה עד הבוקר
למה צריך להתבדל ולהיות שונה מהגויים?
עדויות של נשים יהודיות שהיו בקשר עם ערבי
נשבתה בקסמיו ומצאה עצמה בכפר ערבי עוין
עדות מצמררת לאחר 12 שנים בכפר ערבי
מה אומר הזוהר הקדוש על קשר בין יהודייה לגוי?

"אין יום שאני לא חושב 'מה היה אילו'"

רונן, שמתגורר עם משפחתו באוסטרליה - בוידוי כואב ואישי לאחותו

עברו על המכשיר עם העכבר וגללו מטה לקריאת השיחה!

"למרות המכות, היא חזרה אליו שוב ושוב"

לא ניתן להישאר אדישים לסיפורה של תהילה אלבז ז"ל – הבחורה שקיפחה את חייה לאחר שבחודשים האחרונים לחייה יצאה עם ערבי. חברתה הטובה בת אל מעלומי, מביאה את הסיפור במלואו

סיפורה המחריד של תהילה אלבז, אשר נהרגה בתאונה קשה בדרך לאילת, זיעזע את הציבור. כפי שפורסם מעט לאחר שהתרחשה התאונה, ברכב בו נסעה נהג חברו של צעיר ערבי שתהילה הייתה אתו בקשר במשך החודשים האחרונים לחייה. בן זוגה הערבי היה זה שהוביל אותה אל מותה. אלא שכעת מתבררים גם פרטים נוספים ומחרידים על המקרה.

"היא הגיעה לחדר מיון עם עיניים נפוחות וסגולות"

"תהילה הייתה בחורה מהממת", מספרת חברתה הקרובה בת אל. "הכרתי אותה עוד מילדות, כי התגוררנו בשכנות. יש לה אחות תאומה – הודיה. הן נולדו למשפחה שאינה חרדית, אך אימן חזרה בתשובה כבר כשהיו ילדות, ואני הכרתי אותן מהשכונה. גדלתי איתן. היינו הולכות יחד לתהילים בשבת, שיחקנו בשעות הצהריים, הכל היה רגיל".

בת אל מציינת שכאשר התאומות גדלו פנתה כל אחת מהן לדרכה. הודיה התחתנה ואף ילדה, אך תהילה לא מצאה את מקומה. "היא הייתה אדם מדהים ממש, היה לה אופי כל כך מתחשב, דואג ואוהב את כולם, בדיוק כמו אמא שלה, אבל נוצר מצב בו היא לא מצאה את עצמה בעולם הכללי וגם לא בעולם הפרטי. עברה עליה תקופה מאוד לא פשוטה, היא הייתה יוצאת ומסתובבת ברחובות, ואמא שלה הייתה יוצאת בשעה שתיים בלילה כדי לחפש אותה ולהחזיר אותה הביתה".

"אחד מהקשיים הגדולים שלה בחיים", מוסיפה בת אל, "זוהי העובדה שלה ולאחותה התאומה לא היה אבא. הוא בעצם התכחש לקיומן כבר מהרגע שנולדו. שבועיים לפני שתהילה נפטרה היא הפיקה סרטון עם תמונות של עצמה. נראו שם כל כך הרבה תמונות ובכולן היא הייתה עצובה בצורה לא רגילה. אי אפשר לראות את התמונות האלו בלי לבכות על כך שבת ישראל נראית עצובה כל כך. את התמונות היא הציגה על פס קול עם שיר על אבא. כשהיא הראתה לאמה את הסרטון היא אמרה לה: 'תראי, עשיתי את זה לאבא'. אמא שלה לא הבינה, אז תהילה המשיכה: 'זה לאבא שבשמיים'. גם אחרי שנפטרה אמרה לה אמה, על הקבר: 'כל הזמן רצית שיהיה לך אבא, עכשיו יש לך אבא גדול'.

הקשר של בת אל עם תהילה לא היה רק קשר של שכנות, אלא גם בעל רובד נוסף. "אני אחות במקצועי ועובדת במשמרות בחדר מיון בשערי צדק. לצערי אני פוגשת שוב ושוב את הבנות שמגיעות אלינו אחרי שהן יוצאות עם ערבים וסופגות מכות על ימין ועל שמאל. מי שלא מכיר את זה מקרוב לא יכול לשער עד איפה זה מגיע. גם תהילה הגיעה אלינו מספר פעמים במצבים קשים מאוד, וכך התוודעתי לסיפור העצוב שלה".

"מה שהתברר", היא מוסיפה, "זה שתהילה התחילה לעבוד במסעדה כלשהי והתחברה עם אחד הערבים שעבדו במקום. היא חוותה את מה שחוות הרבה בנות במצבים דומים, כי הערבים האלו מאוד מתוחכמים. בתחילה הם אפילו לא נוגעים בבחורה אלא רק מחמיאים לה, וזה בדיוק מה שהיה אצל תהילה. הערבי החמיא לה כל הזמן ופרגן לה, ואמר לה שהיא לא צריכה להצטער בגלל שאין לה אבא, כי הוא קרוב אליה ואוהב אותה. אחר כך הגיע גם שלב המתנות וההבטחות. מה הוא לא הבטיח לה? היא הרגישה כל כך מקסים עם המצב הזה".

בת אל ממשיכה לציין כי מהיכרותה עם מקרים דומים, בחלק גדול מהם הבחורים מצליחים כל כך להתחבב על הבחורות, עד שבסופו של דבר הנגיעה והקירבה הראשונות מגיעות דווקא מהן, כלומר – מהבנות. ואז, ברגע שהבחורה היא זו שיוצרת את הקשר, כבר אין לה לכאורה מה להתלונן. הרי זו היא שהתחילה.

גם במקרה של תהילה, מספרת בת אל, בתחילה היה הכל טוב ויפה. "היא נראתה יותר שמחה והיה נראה שטוב לה. אבל מהר מאוד הגיעו המכות, ואני יודעת על זה מקרוב, כי כמו שאמרתי – היא הגיעה אלינו לא פעם לחדר מיון. אלו היו מכות אמתיות, ממש פיצוצים. אלימות שאנשים לא יכולים אפילו לדמיין, עם סימנים סגולים בעיניים שרואים שלא טיפלו בהם זמן רב. זוהי תופעה שקשה מאוד להסביר – בכל כך הרבה מקרים רואים שהערבים מכים את הבנות ומתעללים בהן, והן חוזרות אליהם שוב ושוב. זהו מעגל שקשה להסביר אותו, אבל זו המציאות.

ניסיתי לפנות לכל הארגונים האפשריים, לכל הדמויות שעוסקות בתחום. מה לא עשיתי? גם אמא של תהילה רצה מגורם אחד לשני. כולם ניסו לעזור, אבל בסופו של דבר הם אמרו שאין להם שום יכולת להכריח בחורה לעזוב את החבר הערבי שלה, כל עוד שהיא עצמה לא מעוניינת בכך. כן, אפשר לחלץ בחורות מכפרים ערבים ברגע שהן מעוניינות לצאת, אפשר גם לתמוך בבנות שרוצות להתרחק מהחבר הערבי שלהן ולמלט אותן ממנו, אבל אין אפשרות לשלוף את תהילה ממערכת יחסים כל עוד אין שיתוף פעולה ורצון מצידה".  

תאונה בלתי מוסברת

למרות המצב הקשה בו הייתה נתונה תהילה, מדגישה בת אל שהיא המשיכה להיות בחורה חביבה ובעלת מידות מיוחדות. "הדבר המיוחד ביותר אצלה זהו הכיבוד הורים עליו הקפידה. היא הייתה מכבדת את אמא שלה בצורה לא רגילה, ממש מוכנה לעשות הכל למענה", היא מספרת. "אמא שלה התחננה אליה תמיד שתחזור הביתה, אבל ביקשה ממנה שאם היא כבר בבית, אז שתהיה בלי הסלולארי שלה, כי היא לא מסוגלת לראות אותה מתכתבת כל הזמן עם אותו ערבי. ובאמת, אמנם במשך התקופה האחרונה תהילה לא הייתה בבית, אבל בפעמים הבודדות בהן היא כן הגיעה, היא הייתה בלי הסלולארי. בכלל, לא רק את אמא שלה היא כיבדה, היא גם הייתה מתחשבת מאוד בכל קרובי משפחתה. יש לה דודה שגרה באזור, ובשבת האחרונה שהיא הייתה כאן היא באה לבקר את דודה שלה וצעקה לה מלמטה: 'תזרקי לי מהחלון חצאית, כדי שהילדים לא יראו שאני עם מכנסיים'. הייתה לה נשמה טובה ולב ענק", מספרת בת אל בדמעות.

לדבריה, בתקופה האחרונה תהילה כבר לא התגוררה בבית, שכן הערבי שכר חדר כלשהו מעל למסעדה שבה הם עבדו והם התגוררו שם ביחד. "בוקר אחד חזרתי ממשמרת בבית החולים ועברתי ברחוב. השעה הייתה מאוד מוקדמת, בערך שבע בבוקר. פתאום ראיתי את תהילה. היא נראתה מחריד ופנתה אליי: 'אני לא אוהבת לבקש טובות, אבל יש מצב שאת מביאה לי מים? כי הוא אפילו לא נותן לי לשתות…'. אחר כך היא גם סיפרה לי שהיא מגיעה כעת הביתה, כי היא רוצה להתקלח, שגם זה דבר שלא מתאפשר לה בדירה עם הערבי".

בשבועות האחרונים לחייה מצבה החמיר. "לפני שבועיים התקשרה אליי חיה, אמא של תהילה ואמרה לי: 'תשמעי, אנחנו מחפשים את תהילה כבר יומיים ולא מוצאים אותה. היא לא עונה לטלפונים ולא נמצאת בשום מקום'. האמת היא שכבר אז חשבו שקרה לה הנורא מכל, אבל בסופו של דבר היא נמצאה בחוף נידח במצב מזעזע, כשהיא מיובשת כולה".

"שבועיים לפני התאונה בה קיפחה תהילה את חייה סיפר לה הערבי שהוא הולך להתחתן בכפר עם ערבייה. תהילה בתגובה הודיעה לו על כך שלא איכפת לה. אבל אם ככה, אז היא רק מחכה שיתחתן ואחר כך עוזבת אותו.

"אבל מה שכנראה קרה זה שלבחור לא התאים שבת זוגו היהודייה תעזוב אותו. הוא רצה להתפטר ממנה, אז הוא שלח אותה לאילת עם החבר שלו. אנחנו לא יודעים מה בדיוק היה שם בדרך, אבל מה שכן ברור הוא שהתרחשה תאונת דרכים קטלנית, בה תהילה עפה מהחלון ונהרגה, הנהג נפצע קשה וחברה נוספת שהייתה ברכב נפצעה בינוני. לי אישית ידוע שכל בוחני התנועה הוכיחו שלא הייתה שם תאונת דרכים אלא משהו מכוון. גם החברה הנוספת שהייתה ברכב הגיעה לנחם כאן יום אחד והיא סיפרה על כך שכמה ימים אחרי התאונה היא פתאום התחילה להיזכר במה שהיה. היא סיפרה שלא היה שום רכב מולם, אלא שהרכב שלהם פשוט התחיל להסתובב פתאום, בלי שום סיבה. זו הייתה תאונה תמוהה מאוד ובלתי ניתנת להסבר".

בת אל מספרת את הדברים בעיניים דומעות. "תהילה כבר איננה אתנו, וכמו שאמא שלה ביקשה להדגיש – אנחנו פונות ומתחננות לכל כך הרבה בנות שנמצאות במצבים דומים. תעזבו אותם, תעזבו את הבחורים האלו. הם מבטיחים לכן כל היום הבטחות, אבל באמת לא נותנים כלום. הם שקרנים, הם אלימים ואין להם שום דבר להציע. אל תעשו שטויות שלאחר מכן תצטערו עליהן במשך כל חייכן".

 

מחלקת שבויות – המחלקה למניעת התבוללות, לפניות ודיווחים:
טל'  073-222-1333 | 052-9551591| [email protected]

המשך קריאה ↓

תגידו ששלחנו אתכם:

מכתב עצוב לעידן רייכל
"חבר ערבי? שלי הוא שונה" חשבה כך והתחרטה
מיקה, גם היא זועקת ומבקשת לשתף את שעברה
סיפורה המצמרר של אמאל על החיים בערב הסעודית
שלוש שנות כלא בכפר הערבי הגיעו לקיצן
"האבא של 4 ילדיי הוא ערבי, ואני נשרפת מצער"
"גיליתי שהוא מוסלמי רק אחרי שכבר היינו בקשר"
"התפללתי לצאת משם, אבל לאן כבר יכולתי ללכת"
"פחדתי שאם אעזוב, אהיה שוב זרוקה ברחובות"
עדות מצמררת: "לא האמנתי שאצא מפה בחיים"
"בזכות הסיפור שלי, בנות אחרות לא ייפלו בשבי"
מכתב עדות מצמרר ממי שניצלה מהשבי
"הייתי נשואה לערבי 18 שנה – זאת הייתה טעות חיי"
מדוע קשר בין יהודי לנוכרייה חמור כ"כ?
מכתב לשואלת על נישואיה לנוכרי
כך סיפרתי להוריי על הבן-זוג הלא-יהודי שלי
הבת-זוג האנטישמית שלי
נישואי תערובת – בעצם למה לא?
6 דקות איומות המחישו לי את הפחד לאבד ילד
סיוון רהב מאיר על נישואי תערובת
מה גרוע כ"כ בהתבוללות? הרי אפשר להתגייר