loader image
קצר וקולע
מדברים תכל'ס
סרטונים
המחשת וואטסאפ
סיפור מהחיים

גלגול נשמות הינה תופעה רוחנית שמטרתה לתת לאדם הזדמנות חוזרת להגיע אל הייעוד העליון שהוגדר לו. לעיתים קשיים שאדם חווה במהלך חייו, נתוני אישיות או מצב חיים בתחומים שונים הם נגזרות של חיים קודמים, שתכליתם להביא את האדם אל ייעודו הרוחני

מה המטרה של גלגול נשמות, והאם בכלל מדובר בתופעה אמיתית?

גלגולי נשמות - האם היהדות טוענת כי תופעה זו אכן מתרחשת בעולמנו? ואם כן, מהי הסיבה למהלך רוחני זה? האם לזכור את הגלגול הקודם זו מתנה או קללה? ומה יש לילדה הודית, שזוכרת את חייה הקודמים, לומר על כך?

המונח 'גלגולי נשמות' מאז ומעולם משך עמו ניחוח של מסתוריות וסימן שאלה אחד גדול. האם התופעה הזו אכן מתרחשת בעולמנו? מה המטרה של החזרת נשמה לחיים נוספים? והאם חייו הקודמים של האדם משפיעים על מהלכם של חייו הנוכחיים?

דיווחים רבים מרחבי העולם מתקבלים מהורים מודאגים הטוענים כי ילדם מתעקש שהוא היה פעם אישיות אחרת. הילד בדר"כ מגולל את פרטי חייו של דמות מהעבר שנפטרה כשאין לו שום דרך לדעת את כל המידע אותו הוא מספר, וכאשר נעשה בירור מתגלה כי כל העובדות אותן סיפר הילד אכן נכונות. תופעות מעין אלה ממחישות באופן גלוי את אמונת היהדות בקיומם של גלגולי הנשמות. 

היהדות מסבירה כי ישנה מטרה חשובה המסתתרת מאחורי מהלך רוחני זה של החזרת נשמה לחיים נוספים. הנשמה במקורה שכנה בהיכל רוחני בעולמות עליוניים הנקרא 'היכל הנשמות' עד רגע המועד בו הוחלט שהיא תרד לעולם הזה לתוך גוף ותנהל חיים ארציים. לפני רדתה לעולמנו הזכירו לה כי תפקידה הינו לעשות את רצון בוראה – אלוהים, ולשם כך היא נוצרה. כאשר היא תזכה לסיים את תפקידה נאמנה היא תזכה לשכר בצורת עונג רוחני נצחי שלא קיים במושגנו, אך אם היא תשכח לשם מה היא נוצרה ותנהל חיים רחוקים מה', היא תצטרך לעבור מסלולי תיקון שונים בסוף ימייה. אחד ממסלולי התיקון הוא 'גלגול נשמות' שהוא למעשה מועד ב' עבור הנשמה. ב'מבחן החוזר' הנשמה תצטרך להתמודד עם אותן נקודות עליהן לא התגברה בחייה הקודמים, כך לדוגמא אדם שהייתה בו נטייה לכעס או לקמצנות ולא עבד על עצמו לשינוי פנימי של אותה תכונה שלילית, יוולד שוב עם אותה נטייה של כעס או קמצנות בכדי שיוכל לתקן את עצמו ולהפוך את עצמו לאדם טוב יותר.
הגאון מוילנא, מגדולי חכמי התורה בישראל, מסביר כיצד ניתן לדעת מהו "התיקון" שעלינו להתמקד בו בחיינו הנוכחיים. כל יהודי נדרש לקיים את מלוא מצוות התורה, אך לכל אחד קיימת נקודה מיוחדת שבו עליו להתמקד, בדומה לחייל בצבא שנדרש לקיים את כל חוקי וכללי המערכת הצבאית אך יש לו בנוסף תפקיד ספציפי המיועד לו. הגאון מוילנא מסביר כי בדר"כ הדבר במערכת המצוות שדווקא בו אנו חשים הכי הרבה קושי הוא בדר"כ הדבר שלא הצלחנו לתקן בגלגול הקודם ושבגינו הגענו לשליחות נוספת. ומנגד, מוסיף רבי אליהו הכהן, מקובל שחי לפני כ-300 שנה, בספרו 'שבט מוסר' כי אם חשים במשיכה חזקה כלפי מצווה מסוימת, גם זה יכול להוות סימן שזו המצווה שהאדם בא לתקן בגלגולו הנוכחי ועליו להתמקד בה באופן מיוחד. 

תשובות לשאלות הקשות של הקשיים

לפני רדתה של הנשמה לעולמנו נקבעים עבורה מאפיינים שונים של אישיותה, מראה חיצוני, כישורים וחולשות, מרכיבי חייה ואירועי חייה בהתאם לאותו תיקון שיהא עליה לעבור. כלומר, הנשמה לא יורדת לתוך מסלול חיים עם "דף נקי", אלא לתוך מסלול מדויק ומכוון המותאם לה באופן אישי. לדוגמא, אדם שקיבל הון ועושר רב בחייו אך השתמש בכספו למטרות שליליות ויישלח לגלגול נוסף, ייתכן ויבקש לפני רדתו לזה העולם לא להיות בעל ממון על מנת שלא יתפתה ויכשל לעשייה של רע בכספו כפי שעשה בגלגולו הקודם. כמובן שאין האדם זוכר את מה שהיה טרם לידתו, ולעיתים הוא אף עלול לרטון ולזעוף על רוע מזלו כשלמעשה הוא עצמו ביקש זאת.

לעיתים אדם שואל את עצמו שאלות על מר גורלו, כגון: "למה נגזר עליי עוני כזה?" או "למה נגזר עליי שיגנבו ממני סכום כסף על לא עוול בכפי?" או "למה קיבלתי גוף לא נאה?" וכו', כאשר למעשה הוא עצמו חתם ואישר את כל תנאי חייו הנוכחיים לשם מסלול התיקון העצמי שלו. 

שאלות נוספות מקבלות מענה כשהנושא של גלגול נשמות נכנס לתמונה, כמו ילדים שעוברים מחלות או אסונות, וכן תינוקות שנולדים עם מומים או נכויות. הרי ילד עד גיל מצוות (גיל 12 לבנות, וגיל 13 לבנים) פטור משמירת תורה ומצוות ואין הוא נענש בגין עבירות, ולכן נשאלת השאלה על מה ולמה ילדים שלא טעמו טעם חטא נאלצים לעבור ייסורים קשים? והרי בגמרא עצמה נכתב "אין ייסורים בלא עוון" (מסכת שבת, דף נה, עמ' א). כלומר, הגמרא מעידה שייסורים מגיעים לאדם אך ורק בגלל מעשים שליליים.
התשובה היא שאכן הילדים עצמם טהורים ונקיים מכל חטא ומעשה שלילי, וכל הייסורים שהם מקבלים הם בעקבות מעשים שליליים מגלגולים קודמים. תפקידם של אותם קשיים שהם עוברים הוא כמעין מירוק רוחני שנועד לזכך את הנשמה ולטהר אותה, כמו זיכוך יהלומים שנעשה בתהליך של מירוק וליטוש. 

שאלה נוספת המקבלת מענה היא שאלת הטרגדיות הפוקדות פעוטות או ילדים שנקטפו בדמי חייהם. לעיתים נגזר על נשמה לרדת לעולם הזה לתקופה מועטה בלבד, ובכך היא מסיימת את תיקונה הרוחני, מכיוון שעצם הירידה לעולם הזה הוא תהליך לא קל לנשמה שמקומה הטבעי הוא בעולמות עליוניים ורוחניים. הירידה לתוך גוף וחיים בעולם גשמי הוא עצמו תהליך של מירוק עוונות, וכשנשלם זמן התיקון הנשמה חוזרת למקורה העליון וזוכה לגן עדן ועונג עילאי. 

לשכוח זה בריא

במהלך טיפול ברגרסיה היפנוטית שבו מחזירים את האדם אחורה בזמן, הוא יכול לספר פרטים על חייו הקודמים ששמורים עמוק בתת-המודע שלו. במקרים רבים מתברר כי פחדים בלתי מוסברים מקורם בטראומות מגלגול קודם.

רבים מאיתנו יכולים לתהות בינם לבין עצמם מי הם היו בגלגולם הקודם, למי הם היו נשואים, באיזו מדינה הם התגוררו וכיצד היו נראים חייהם. אך במקרה הזה שכחה היא המתנה הגדולה ביותר, מכיוון שזיכרונות מגלגולים קודמים עלולים להפריע לאדם לנהל חיים תקינים ומאוזנים נפשית. הוא עלול להימשך לבני המשפחה הקודמת, לעסוק באובססיה בחייו הקודמים ולמעשה לא לנהל חיים נוכחיים חדשים. כך קרה במקרה של שאנטי דווי, ילדה הודית שנולדה בשנות ה-20 של המאה הקודמת, הטענה שאיננה שאנטי אלא אישה בשם לוגדי באי. שאנטי סיפרה לבני משפחתה על בעלה מחייה הקודמים – קידרנאת, על מגוריה בכפר 'מאטהורה', ופרטים שונים מחייה הקודמים, כגון תחביבים, מאכלים אהובים, ואף על אופן פטירתה בעת לידת בנה. בן דודה של שאנטי, פרופסור קישן צ'אנד, החליט לחקור את הפרטים שסיפרה בת דודתו, אף כשהוריה ראו בכך דמיונות של ילדה בת 8.
למרבה התדהמה, בן דודה גילה כי אכן קיים אדם העונה לשם של בעלה באותה כתובת אותה מסרה לו שאנטי. עוד הוא גילה כי אכן לקידרנאת הייתה אישה בשם לוגדי שנפטרה בעת לידת בנם שנה קודם ללידתה של שאנטי.  

כשהסיפור המדהים של שאנטי התפרסם בהודו, מהטמה גנדי (מנהיג פוליטי ורוחני בהודו) מינה 15 חוקרים לחקור את הסיפור, ולפרסם אותו בצורה נרחבת יותר בתקשורת.
דש בנדו גופטה, נשיא איגוד מפרסמי העיתונים של הודו וחבר הפרלמנט ההודי, ערך פגישה עם עמיתיו לממשלה ולהוצאה לאור. הם הגיעו למסקנה שהתיק ראוי למחקר. שאנטי בליווי הוריה, מר גופטה, עורכת הדין טרה ק'מת'ור, חוקרים ואזרחים בולטים התבקשה להגיע אל הכפר 'מאטהורה' יחד עמם ולהראות להם בכוחות עצמה את הדרך אל הבית בו היא טוענת כי התגוררה בחייה הקודמים. הפתעות החלו מיד לצוץ בפניהם עם הגעת הרכבת לתחנת מאטהורה. שאנטי זיהתה מיד את אמו ואחיה של בעלה כביכול. יתר על כן, היא דיברה איתם בניב המקומי ולא בהינדית שדיברה בדלהי. שאנטי הראתה את הדרך אל ביתה למרות שמעולם לא הייתה בכפר זה, וכשהגיעה לביתה מחייה הקודמים ציינה "עכשיו הוא צבוע לבן אבל אז הוא היה צהוב". היא ידעה אף היכן קבורים תכשיטיה של לוגדי, ואף הצביעה על שינויים חיצוניים שראתה בדרכה בכפר.

הוחלט לארגן מפגש בין הילדה שאנטי, גלגולה של לוגדי, לבין הבעל מחייה הקודמים ובנם המשותף. כאשר ראתה שאנטי את בנה מגלגולה הקודם היא צרחה מרוב שמחה ורצה אל הילד. היא ניסתה לאחוז אותו בזרועותיה כתינוק למרות שהיה בגובה כשלה, היא חיבקה אותו וכינתה אותו בכינויי חיבה. הילד חש מבוכה מתשומת הלב שקיבל מילדה זרה לו. קידרנאת התייחס לשאנטי בסבלנות מביכה וראה בה ילדה מדומיינת. הוא אף מיהר לסיים את המפגש וראה בכל הפרשייה כמטרד עבורו ועבור משפחתו. 

פרופסור אינדרה סן מבית הספר שהקים סרי אורובינדו בפונדיצ'רי שומר את כל המסמכים המכסים את סיפורה המדהים של שאנטי דווי. מדענים שהשתתפו במחקר והיו עדים למה שראו הסכימו כי שאנטי איכשהו זוכרת את חייה במאטהורה, ולא הצליחו למצוא הסבר הגיוני לתופעה.
בשנת 1958 פרסמו הוושינגטון פוסט ועיתונים ממדינות אחרות ראיונות עם שאנטי דווי, ובשלב מאוחר יותר היא אף העניקה ראיון נוסף לד"ר איאן סטיבנסון (יו"ר המחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת וירג'יניה) ולד"ר רואט. 

שאנטי נאחזה מאוד בחייה הקודמים וחשה געגוע עז לילדיה ובני משפחתה כלוגדי, אך לאחר מאבק ארוך וכואב, היא שכנעה את עצמה שהיא צריכה להרפות ולשחרר מהם עם כל הכאב הכרוך בכך. אט אט היא הצליחה לדכא את הרצון לחזור להיות עם בעלה הקודם וילדיהם המשותפים.
בראיון עמה היא ציינה כי הרצונות שלה להחזיר את העבר מדוכאים ע"י מאבק פנימי עיקש, והיא חדלה מלנסות להחיות אותו. היא נפטרה בשנת 1987 כשהיא מעולם לא הייתה נשואה ומעולם לא זכתה להביא ילדים. 

המשך קריאה ↓

1

להבה מתפצלת

כאשר אדם נפטר הוא נשפט בפני בית דין של מעלה על מעשיו הטובים והרעים. כאשר נגזר על האדם לרדת בגלגול נוסף לא כל הנשמה במלואה יורדת לגלגול חוזר, אלא רק החלקים מהנשמה אותם לא תיקן. אותם חלקים בנשמה שעשו טוב זוכים לעבור לגן-עדן, ורק החלק שטרם תוקן צריך לעבור חיים חוזרים לצורך תיקון. איך נשמה מתפצלת? על דרך המשל כמו להבת אש ממנה מדליקים להבת אש נוספת – הלהבה המקורית אינה חסרה, וגם הלהבה החדשה שלמה.

המשך קריאה ↓

4

גלגול בבעלי-חיים

לעיתים נשמה של בן אנוש נאלצת לשוב בגלגול חוזר לתוך גוף של בעל-חיים, ובמקרים מסוימים אפילו לתוך צומח או דומם. רבי חיים ויטאל, ממקובלי צפת ותלמידו המבוהק של האר"י הקודש, כתב את חיבורו 'שער הגלגולים' ע"פ תורת רבו בו הוא הוא מפרט בין היתר על אלו חטאים חמורים אדם נאלץ לעבור גלגול שכזה שהינו מסלול תיקון קשה ומייסר לנשמה. לדוגמא, אדם שהיה רוצח, דהיינו שופך דמים יתגלגל למים, וכן אדם שהאכיל את ישראל בבשר נבלות מתגלגל בעלה של עץ אילן שלבסוף נתלש ארצה ונובל. רבי חיים ויטאל כותב בהקדמה שרבו, האר"י הקדוש, ידע ברוח הקודש מי מגולגל בדומם, צומח וחי ובגין אלו עברות, והנה לשונו: "וכבר כמה פעמים הייתי עם מורי ז"ל הולך בשדה, והיה אומר לי, הנה איש אחד הנקרא בשם כך, והוא צדיק ותלמיד חכם, ולסיבת עוון אחד פלוני שעשה בחייו, הוא עתה מתגלגל תוך אבן זה, או צומח זה, וכיוצא בו, וכמו שיתבאר לקמן. ומעולם לא הכיר בו מורי ז"ל, והיינו חוקרים אחר הנפטר ההוא, ומצאנו דבריו כנים ואמיתיים ואין להאריך בדברים אלו, כי לא יכלם ספר" (הקדמה כב).

המשך קריאה ↓

2

עד שלושה צאנס'ים

חכמי ישראל מבארים מהפסוק המופיע בנביאים "על שלשה פשעי ישראל ועל ארבעה לא אשיבנו" (עמוס ב, ו), כי נותנים לאדם שלוש הזדמנויות בלבד לרדת לעולם הזה ולתקן את עצמו במסלול של נאמנות לתורת ישראל והגשמת היעד הרוחני שהוגדר לו. במידה ובשלוש ההזדמנויות שניתנו לו הוא לא תיקן אפילו במעט את עצמו, אין מעניקים לו הזדמנות נוספת לחזור שוב פעם בגלגול.

המשך קריאה ↓

5

ברכה שמתקנת נשמה

על כל מאכל שאוכלים יש לברך קודם האכילה 'ברכת הנהנין', וכן אם אכלו כמות מסוימת בפרק זמן מסוים ע"פ המוגדר בהלכה יש לברך גם כן 'ברכה אחרונה'. האר"י הקדוש, מגדולי תורת הסוד, מסביר כי אחת מבין הסיבות בגינן יש לברך ברכות על האוכל (בין אם האוכל הגיע מבע"ח, צומח או אף דומם כגון מים) הוא מפני שיש פעמים בהם מגלגלים נשמות לתוך דומם, צומח או חי וייתכן שבאותו מאכל שאוכלים ישנה נשמה מגולגלת, וע"י הברכה שהיהודי מברך הוא מתקן את הנשמה ובכך היא מגיעה לתיקונה המושלם. רבי חיים ויטאל, תלמידו המובהק של האר"י הקדוש, כותב בספרו 'שער המצוות' כי אם אדם אוכל מאכל שהייתה בו נשמה מגולגלת ללא ברכה – הוא גורם בכך צער גדול לאותה נשמה שלא זכתה להגיע אל תיקונה (שער המצוות, נו, ע"ב).

המשך קריאה ↓

3

מחקר בינלאומי

מחקרים רבים נעשו ע"י פסיכולוגים ופסיכיאטרים מרחבי העולם בנושא גלגולי נשמות שהוכחו כעובדה מדעית. אף ספרים רבים נכתבו ובהם תיעודים של מקרים אמיתיים בהם המטופלים מתארים את קורות חייהם הקודמים ע"פ טענתם, וכן את המציאות שנבדקה ומוכיחה כי כל הפרטים שנמסרו אכן תואמים למציאות חייהם של אותם אישיים שטוענים שהיו בחייהם הקודמים, כאשר אין ביכולתם של המטופלים לדעת חלק מן הפרטים האישיים אותם הם משתפים. ביניהם ד"ר מייקל ניוטון (ד"ר בפסיכולוגיה וחבר באגודה האמריקנית לפסיכולוגיה) המתאר את מחקריו בספריו 'מסע הנשמות' ו'גורלן של נשמות'; פרופ' בריאן וייס (פרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת פיטסבורג, וראש המחלקה הפסיכיאטרית בביה"ח הר סיני במיאמי) שתיאר את מחקריו השונים בספריו 'הרבה שלטונות, הרבה חיים', 'ריפוי בנבכי הזמן' ו'רק האהבה היא ממשית'; ד"ר זאב קולמן (מומחה לביו-אנרגיה, והיפנוזה רפואית) בספרו 'נולדנו כדי להיות ביחד שוב'; ההיסטוריון והסופר הבריטי פיטר מוס כתב בספרו 'מפגשים עם העבר' תיעודים של מקרים משמעותיים המציגים זיכרונות מחיים קודמים שמתאמתים; ד"ר ג'ים ב. טוקר (פסיכיאטר ילדים) בספרו 'חיים לפני החיים: חקירה מדעית של זיכרונותיהם של ילדים מחיים קודמים' ועוד.

המשך קריאה ↓

1

להבה מתפצלת

כאשר אדם נפטר הוא נשפט בפני בית דין של מעלה על מעשיו הטובים והרעים. כאשר נגזר על האדם לרדת בגלגול נוסף לא כל הנשמה במלואה יורדת לגלגול חוזר, אלא רק החלקים מהנשמה אותם לא תיקן. אותם חלקים בנשמה שעשו טוב זוכים לעבור לגן-עדן, ורק החלק שטרם תוקן צריך לעבור חיים חוזרים לצורך תיקון. איך נשמה מתפצלת? על דרך המשל כמו להבת אש ממנה מדליקים להבת אש נוספת – הלהבה המקורית אינה חסרה, וגם הלהבה החדשה שלמה.

המשך קריאה ↓

2

עד שלושה צאנס'ים

חכמי ישראל מבארים מהפסוק המופיע בנביאים "על שלשה פשעי ישראל ועל ארבעה לא אשיבנו" (עמוס ב, ו), כי נותנים לאדם שלוש הזדמנויות בלבד לרדת לעולם הזה ולתקן את עצמו במסלול של נאמנות לתורת ישראל והגשמת היעד הרוחני שהוגדר לו. במידה ובשלוש ההזדמנויות שניתנו לו הוא לא תיקן אפילו במעט את עצמו, אין מעניקים לו הזדמנות נוספת לחזור שוב פעם בגלגול.

המשך קריאה ↓

3

מחקר בינלאומי

מחקרים רבים נעשו ע"י פסיכולוגים ופסיכיאטרים מרחבי העולם בנושא גלגולי נשמות שהוכחו כעובדה מדעית. אף ספרים רבים נכתבו ובהם תיעודים של מקרים אמיתיים בהם המטופלים מתארים את קורות חייהם הקודמים ע"פ טענתם, וכן את המציאות שנבדקה ומוכיחה כי כל הפרטים שנמסרו אכן תואמים למציאות חייהם של אותם אישיים שטוענים שהיו בחייהם הקודמים, כאשר אין ביכולתם של המטופלים לדעת חלק מן הפרטים האישיים אותם הם משתפים. ביניהם ד"ר מייקל ניוטון (ד"ר בפסיכולוגיה וחבר באגודה האמריקנית לפסיכולוגיה) המתאר את מחקריו בספריו 'מסע הנשמות' ו'גורלן של נשמות'; פרופ' בריאן וייס (פרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת פיטסבורג, וראש המחלקה הפסיכיאטרית בביה"ח הר סיני במיאמי) שתיאר את מחקריו השונים בספריו 'הרבה שלטונות, הרבה חיים', 'ריפוי בנבכי הזמן' ו'רק האהבה היא ממשית'; ד"ר זאב קולמן (מומחה לביו-אנרגיה, והיפנוזה רפואית) בספרו 'נולדנו כדי להיות ביחד שוב'; ההיסטוריון והסופר הבריטי פיטר מוס כתב בספרו 'מפגשים עם העבר' תיעודים של מקרים משמעותיים המציגים זיכרונות מחיים קודמים שמתאמתים; ד"ר ג'ים ב. טוקר (פסיכיאטר ילדים) בספרו 'חיים לפני החיים: חקירה מדעית של זיכרונותיהם של ילדים מחיים קודמים' ועוד.

המשך קריאה ↓

4

גלגול בבעלי-חיים

לעיתים נשמה של בן אנוש נאלצת לשוב בגלגול חוזר לתוך גוף של בעל-חיים, ובמקרים מסוימים אפילו לתוך צומח או דומם. רבי חיים ויטאל, ממקובלי צפת ותלמידו המבוהק של האר"י הקודש, כתב את חיבורו 'שער הגלגולים' ע"פ תורת רבו בו הוא הוא מפרט בין היתר על אלו חטאים חמורים אדם נאלץ לעבור גלגול שכזה שהינו מסלול תיקון קשה ומייסר לנשמה. לדוגמא, אדם שהיה רוצח, דהיינו שופך דמים יתגלגל למים, וכן אדם שהאכיל את ישראל בבשר נבלות מתגלגל בעלה של עץ אילן שלבסוף נתלש ארצה ונובל. רבי חיים ויטאל כותב בהקדמה שרבו, האר"י הקדוש, ידע ברוח הקודש מי מגולגל בדומם, צומח וחי ובגין אלו עברות, והנה לשונו: "וכבר כמה פעמים הייתי עם מורי ז"ל הולך בשדה, והיה אומר לי, הנה איש אחד הנקרא בשם כך, והוא צדיק ותלמיד חכם, ולסיבת עוון אחד פלוני שעשה בחייו, הוא עתה מתגלגל תוך אבן זה, או צומח זה, וכיוצא בו, וכמו שיתבאר לקמן. ומעולם לא הכיר בו מורי ז"ל, והיינו חוקרים אחר הנפטר ההוא, ומצאנו דבריו כנים ואמיתיים ואין להאריך בדברים אלו, כי לא יכלם ספר" (הקדמה כב).

המשך קריאה ↓

5

ברכה שמתקנת נשמה

על כל מאכל שאוכלים יש לברך קודם האכילה 'ברכת הנהנין', וכן אם אכלו כמות מסוימת בפרק זמן מסוים ע"פ המוגדר בהלכה יש לברך גם כן 'ברכה אחרונה'. האר"י הקדוש, מגדולי תורת הסוד, מסביר כי אחת מבין הסיבות בגינן יש לברך ברכות על האוכל (בין אם האוכל הגיע מבע"ח, צומח או אף דומם כגון מים) הוא מפני שיש פעמים בהם מגלגלים נשמות לתוך דומם, צומח או חי וייתכן שבאותו מאכל שאוכלים ישנה נשמה מגולגלת, וע"י הברכה שהיהודי מברך הוא מתקן את הנשמה ובכך היא מגיעה לתיקונה המושלם. רבי חיים ויטאל, תלמידו המובהק של האר"י הקדוש, כותב בספרו 'שער המצוות' כי אם אדם אוכל מאכל שהייתה בו נשמה מגולגלת ללא ברכה – הוא גורם בכך צער גדול לאותה נשמה שלא זכתה להגיע אל תיקונה (שער המצוות, נו, ע"ב).

המשך קריאה ↓

אספנו עבורך את הסרטונים הכי מדויקים ברשת

"בגיל 3 סיפרתי להוריי שהייתי חייל מג"ב"
גלגול נשמות בחיות - יש דבר כזה?
הרצאה מסתורית ומרתקת על סוד הגלגולים
למה באים בגלגול? ובכלל, מהי מטרת הגלגול?
חוכמת ותורת הגלגולים ע"פ הזוהר הקדוש
צפו בסיפורו המדהים של אוניל, הילד הדרוזי
חזרו לחיים ומספרים על חייהם הקודמים
מה המטופלת גילתה במהלך היפנוזה?
מה האר"י הקדוש מגלה לנו על גלגולי נשמות?

מועד ב' של החיים - צ'ופר או ברירת מחדל?

ניר ואופיר עושים חשבון נפש בעקבות שיחה על גלגולי נשמות

עברו על המכשיר עם העכבר וגללו מטה לקריאת השיחה!

ארבעה ילדים שידעו להגיד מה הם היו בגלגול הקודם

הם צעירים, הם תמימים ולכולם מכנה אחד משותף: כולם היו בגלגול שעבר משהו אחר לגמרי, וחזרו כדי לספר את זה 

דפוס שחוזר על עצמו בארבעה הסיפורים שלפנינו: הילד מספר על זיכרונות מגלגול קודם בפני הוריו שתחילה לא מתייחסים ברצינות לסיפוריו המתפרשים בעיניהם כדמיונות ילדות. אך לאחר שילדם אינו מרפה מסיפוריו, ההורה מגלה למרבה התדהמה שהפרטים אותם מסר ילדו מתבררים כנכונים, כאשר לא הייתה להם שום אפשרות לדעת את אותו מידע.
הלם אוחז בהורה למראה התמונה המתבהרת: גלגול נשמות היא אכן תופעה מציאותית, וילדם הינו עצמו עדות חיה לכך.

"פעם הייתי אישה שחורה שנשרפה בבית מלון"

כשלוק רוהלמן בן השנתיים החל לטעון שהוא גלגול נשמה של אישה שחורה בשם פאם – אמו הייתה בשוק. היא לא האמינה לסיפורים שלו על פאם, האישה השחורה משיקגו. בכל פעם שלוק החל לדבר על פאם אמו אריקה ביטלה את סיפוריו כלא מאמינה, ופנתה לעיסוקיה. 

במשך חודשים ארוכים היא הייתה סבורה שלוק המציא לעצמו חברה דמיונית שאיתה הוא משחק בחשאי, אך כשהשיחות עם פאם החלו להגיע לאוזניה, האם הצטמררה. לא היו אלו דיבורים שילד בן שנתיים מסוגל לחשוב עליהם. "ואז החלטתי לשאול אותו מי זו פאם, אז הוא אמר בלי להתבלבל שזה היה השם שלו בחיים הקודמים, ושהוא מת בשריפה במלון בשיקגו". בראיון שנערך עמה, אריקה סיפרה כי מעולם לא דיברה עם לוק על מקום בשם שיקגו, אך היא החליטה לבדוק את המידע שקיבלה מבנה באינטרנט. לתדהמתה גילתה כי הוא צודק, וכי אכן אישה שחורה בשם פאם רובינסון נשרפה למוות בשריפה שפרצה בבית מלון בשיקגו – בשנת 1993.

"פעם הייתי שחקן, והבית הקודם שלי היה הרבה יותר גדול"

סיפורו של ראיין, הילד הקטן מאוקלהומה שטען שפעם היה שחקן הוליוודי – הסעיר לפני כמה שנים את התקשורת האמריקנית. ראיין היה מתעורר בכל לילה בצעקות, כשהוא מבקש מאמו שתיקח אותו לבית שלו 'על היאכטה'. 

אמו, סינדי, לא הבינה מה קורה לבנה ומדוע הוא מתעורר בכל לילה עם אותה בקשה מוזרה.

האם האומללה נאלצה בכל לילה לגייס כוחות יש מאין כדי להרגיע את בנה, שביקש שוב ושוב ושוב לחזור לבית המפואר שלו, שנמצא על יאכטה גדולה. "הבית הקודם שלי היה הרבה יותר גדול", נהג לומר, ותיאר באוזני אמו יאכטה מפוארת עם בריכה ועשרות חדרים בתוכה. 

סינדי רצתה לעזור לבנה, אך לא ידעה כיצד – עד שיום אחד הבזיק במוחה רעיון. "הלכתי לספרייה המקומית שלנו וחזרתי עם הרבה ספרים על ההיסטוריה של הוליווד, ועל השחקנים ששיחקו בה פעם. בין הספרים היו גם המון תמונות של השחקנים, וכשקראתי בהם ביחד עם ראיין – ספר אחד עניין אותו במיוחד".

בספר הזה היה צילום מסרט שצולם בשנת 1932 ובו שיחק שחקן בשם מרטי מרטין. כשראיין ראה את התמונה שלו הוא הצביע עליה וצעק: "אמא, הנה אני".

אימו בדקה את העניין וגילתה שמדובר בשחקן בשם מרטי מרטין, שהיה מאוחר יותר סוכן שחקנים.
בנקודה הזו הוריו של רייאן החליטו שהוא זקוק לעזרה פסיכולוגית. המשפחה שכרה את שירותיו של ד"ר ג'ים טאקר, פסיכולוג ילדים נודע בארצות הברית שמתמחה בטיפול בילדים הטוענים שהם זוכרים גלגולים קודמים. "יש משהו מיוחד ושונה בריאן", אומר ד"ר טאקר. חוץ מהעובדה שרייאן יכול לתאר בפרוטרוט את החיים הקודמים שלו, הסיפורים שלו תאמו במדויק לחייו של מרטי מרטין, אדם אנונימי לחלוטין לרוב הציבור, כולל משפחתו של רייאן. אפילו ד"ר טאקר לא ידע דבר על מרטין עד שפנה לעזרתו של ארכיבר סרטים, שקישר אותם עם אחת מבנותיו של מרטין. כך התגלו לא פחות מ-55 עובדות מדויקות שרייאן זכר, לדבריו, מחייו הקודמים. עובדות אלו כללו את מספר הילדים של מרטין, שם הרחוב בו גר, מספר האחים שהיו לו – וחמשת הנישואים שהרבה להזכיר.

מה שהדהים יותר מכל את ד"ר טאקר היה שיחה שקיים עם ראיין באחד המפגשים שלהם, שבה ראיין אמר לו שאינו מבין מדוע אלוהים רצה שימות בגיל 61 וייוולד מחדש כתינוק. בתחילה נראה היה שיש סתירה: בדו"ח המוות הרשמי של מרטין נכתב שהיה בן 59. אבל כשד"ר טאקר חיפש במסמכי מפקד אוכלוסין ישנים הוא גילה שרייאן, ולא דו"ח המוות, צדק: מרטין אכן מת בגיל 61.

ככל שראיין גדל, הוא שוכח יותר ויותר מחייו הקודמים כמרטי מרטין. אבל יש מי שדואג שסיפורו לא יישכח במהרה: ד"ר טאקר כותב בהרחבה על רייאן בספר שהוציא לאחרונה 'בחזרה לחיים', על ילדים בטיפולו שזכרו גילגולים קודמים. 

"פעם הייתי טייס והתרסקתי עם המטוס שלי מעל הים"

ג'יימס היה בן שש בלבד כשהחל לספר להוריו כי פעם היה לו מטוס קרב "כמו זה שרואים בסרטים". מגיל שנתיים ג'יימס פיתח תחביב למטוסים, ויכל להסביר עליהם כל מיני דברים מעניינים שאיש מבני משפחתו לא ידע מאיפה הוא יודע. 

אבל אז הגיעו הסיוטים. 

בכל לילה, במשך חודשים שלמים, ג'יימס היה מתעורר בבכי ובצעקות: "הצילו, המטוס שלי מתרסק. המטוס שלי נשרף".

משפחתו לא הצליחה להבין מאיפה מגיע הפחד הזה מהתרסקות מטוס, עד שהחלה לחקור את ג'יימס בצורה רצינית. "ג'יימס ידע פרטים שונים על המטוסים ששירתו את הצבא בזמן מלחמת העולם השנייה. לא היה לנו מושג איך הוא יודע את זה, זה היה פרט שבגילו הצעיר כמעט ולא הייתה דרך לדעת או לדעת להסביר אותו כמו שהוא הסביר. ג'יימס אמר לנו שהמטוס שלו היה מסוג נאטומה, וכשבדקנו גילינו שבאמת הייתה נושאת מטוסים שנשאה את השם נאטומה. כשהוא היה צופה בערוץ ההיסטוריה על סרטים ממלחמת העולם השנייה, הוא היה מתקן כל מיני דברים שראה בהם טעות. כשבדקנו את זה, תמיד גילינו שהצדק עמו".

ועוד דבר גילו ההורים של ג'יימס – שעל הנאטומה נהרג בשנת 1945 טייס קרב צעיר בשם ג'יימס יוסטון, בעקבות תאונה שקרתה למטוסו מעל האוקיינוס השקט, לאחר שמטוסו נפגע על ידי ארטילריה יפנית. ג'יימס יוסטון היה בן 21 במותו. 

בן השלוש הדרוזי להוריו: "אני רוצה את עז, הבן שלי'

צפו כאן בסיפורו המרתק של ילד דרוזי, שכבר מגיל שלוש טען שהוא אדם אחר, ונהג לתאר באוזני הוריו את החיים האחרים שהיו לו בגלגולו הקודם. כך גדל הילד, ובנעוריו – לקח את אמו יד ביד, והובילה אל ביתו בכפר עוספיה. שם זיהה את 'אשתו', את 'ילדיו' ואת חייו האחרים במחיצתם. 

המשך קריאה ↓

תגידו ששלחנו אתכם:

גלגול נשמות: איך זה עובד? יצאנו לבדוק
"מישהו הרג אותי": ילד בן 5 זוכר את חייו הקודמים
"בגלגול הקודם שלי נרצחתי בשואה"
למה אנו לא זוכרים את הגלגול הקודם?
פעם הייתי מישהו אחר: ילד בן 10 נזכר בחיים קודמים
הכול על גלגולי נשמות
ילד בן 5: בעבר הייתי אישה בת 30
הילד שהדהים את אמנון לוי