loader image
קצר וקולע
מדברים תכל'ס
סרטונים
המחשת וואטסאפ
סיפור מהחיים

אחרי שהנשמה יוצאת מהגוף היא חוזרת למקום שממנו היא באה, וכעת היא צריכה לתת דין וחשבון על מעשיה – האם ניצלה את התקופה בה בילתה על פני האדמה בצורה הטובה ביותר? האם עשתה את הכי טוב שהיא מסוגלת? האם התקרבה לבורא עולם והשיגה את תכלית החיים, או שמא עסקה בעניינים חולפים, זמניים וחסרי משמעות נצחית?

מה קורה לנשמה לאחר פטירת האדם, והאם קיים המשך?

"החיים שלאחר המוות" - אחד הביטויים הכי מסקרנים ומסתוריים שיש. תחושת מיסטיקה, לרוב, אופפת אותו. האם יש בו מן האמת? האם המוות אינו סוף פסוק? ומה היהדות טוענת שמתרחש לאדם לאחר פטירתו?

זוהי אחת השאלות המסקרנות ביותר בעולם: האם כשהגוף מפסיק לפעול נפסקים החיים, או שמא ישנו המשך לאחר המוות? לכאורה, קשה לדעת מה קורה במקום ממנו איש לא שב, אבל לאמיתו של דבר אנו יכולים לדעת לא מעט דברים לאור עדויות מהעולם שמעבר שמתקבלות, ולאור הנמסר לנו במסורת היהודית מאז מתן תורה.

ישנם תיעודים רבים של אנשים שחוו חוויות של סף המוות ("מוות קליני"), שמספקים תיאור מפורט למדי של מה שחוו שם "בצד האחר". בנוסף, הם מספרים פרטים אותם ראו ושמעו במהלך אותה חוויה, שאין שום טיעון רציונלי שיכול לספק הסבר כיצד יכלו לדעת את אותם פרטים. למשל, דברים שהתרחשו בקומות אחרות בבית החולים ובמקומות רחוקים אחרים, או אירועים שהתרחשו סביבם בעת שהיו במוות קליני. 

אמנם יש מדענים שמתכחשים לאפשרות של חיים לאחר המוות, ומסבירים זאת כתופעות ביולוגיות שונות המתעתעות באדם, בניגוד למדענים אחרים, שטוענים הפוך (ראו להלן בחלק המאמרים). מבחינתם הם צודקים, אך המדע הטהור מסוגל לתפוס רק דברים מוחשיים, ואין לו יכולת לעסוק במה שנמצא מעבר לתודעה. דווקא דתות ושיטות מיסטיות אינן חוששות לעסוק בתחום זה, ולכן הן מסוגלות לעיתים קרובות לספק הסברים מוצלחים יותר לתופעות חריגות, כמו פעוטות שמדברים שפות זרות ברמת שפת אם, תקשורת עם רוחות מהצד שמעבר ותופעות של מוות קליני.

מה שקורה לפני החיים

'חוויות סף מוות' מספקות פתח להבנה מה קורה לאחר המוות, אבל לפני כן יש להתעכב על השאלה: מה קורה לפני החיים? 

לפני רדתה של הנשמה לעולם הזה היא נמצאת במקום שנקרא 'היכל הנשמות'. בהגיע זמנה לרדת לזה העולם מראים לה את כל העולמות הרוחניים שקיימים בממד שמעבר, את כל שחר ההיסטוריה, ומסבירים לה על ייעודה ותפקידה ברדתה לעולם הזה בתוך גוף.
אז מתרחש אותו פלא מנפלאות הבריאה, שבו גוש בשר נהפך לפתע ליצור חי. כמה תאים מתחברים יחד, צומחים ותופחים, ולפתע נוצרות ידיים, רגליים, לבלב, מוח. ואז, ברגע אחד, הגוש הדומם מקבל נשמה, ונהפך ליצור בעל תודעה ואישיות. 

על פי התפיסה היהודית, האדם עשוי משילוב של שני הפכים: חלק גשמי, הגוף – "כִּי עָפָר אַתָּה וְאֶל עָפָר תָּשׁוּב" (בראשית ג, יט), וחלק רוחני, הנשמה – "וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים" (בראשית ב, ז). במצב המקןרי, שני החלקים הללו נפרדים זה מזה, וכשהם מתחברים בדרך נס, נוצרים חיים. מה שמתרחש בעת יצירת החיים הוא הליך הפוך למה שמתרחש בעת סיום החיים, כאשר כל חלק חוזר למקומו – הגוף חוזר להיות חומר, והנשמה שבה למקורה. הגוף נרקב באדמה, והנשמה ממשיכה בחייה הנצחיים, ממש כפי שהיה לפני שהיא נכנסה לגוף הגשמי.

מה קורה אחרי החיים

התנ"ך אינו מתייחס רבות לתיאורו ופירוטו של עולם הנשמות, ואחת הסיבות לכך היא חוסר יכולתנו להבין מושגים שאיננו מכירים אותם במסגרת חיינו הארציים. הסיבה לחוסר יכולתנו להבין מה באמת קורה בעולם שמעבר היא העדר יכולתנו לתפוס מושגים רוחניים שכאלה כל עוד אנו רואים, שומעים, נושמים וחיים בעולם של גבולות, ממדים גשמיים וחומר. מה שקורה לאדם אחרי שהוא עוזב את העולם הזה דומה לעובר שנמצא בבטן אמו, שאינו מסוגל לתפוס שיש "חיים שאחרי הלידה". גם אם באופן תאורטי היינו יכולים לתקשר עם העובר, לא היה ניתן לתאר לו את העולם שבחוץ, משום שחסרה לו יכולת התפיסה הנדרשת. מושגים כמו אור, צבע, מגע, חברה – הם בלתי נתפסים מבחינתו. 

כולנו נמצאים במציאות 'עוּברית' שכזו, ואיננו מסוגלים לדעת בדיוק איך מרגישים כשהנשמה יוצאת, ואיך נראה העולם שנמצא מעבר לעולם הזה, אך אין זה אומר שהם לא קיימים – הם פשוט נמצאים ברובד רוחני גבוה יותר.

בספרים שונים של תורת הסוד מתואר מה קורה לנשמה כשהיא מגיעה לעולם הנשמות. מדהים, אך תיאורים דומים למדי נמסרו על ידי אנשים שחוו מוות קליני ושבו לחיים – אף על פי שהם מעולם לא למדו את הספרים הללו! 

חשוב לציין כי אין לנו כל הבנה והשגה מהם אותם אירועים שמתרחשים בממד של הנשמה כשהיא יוצאת מהגוף. מונחים כגון גן עדן, גיהנום, בית דין ואפילו עונש אינם זהים למושגים שאנו מדמיינים כעת. חשוב להבין שאין מובנם כפשוטם, אבל בהיעדר יכולת המשגה מדויקת לתיאור התופעה, משתמשים במושגים שמוכרים לנו מעולמנו.

א. המעבר לעולם הנשמות – לאחר פטירת האדם, נפשו עדיין נמצאת בקרבת גופו, ולכן יודע הוא את המתרחש סביב גופו. וכך נאמר בתלמוד: "כל שאומרים בפני המת, יודע" (מסכת שבת, דף קנב, עמ' ב). ידיעה זו תואמת לתיאורים הרבים של מקרי מוות קליני, בהם אנשים מתארים את מה שהתרחש סביבם, על אף מצבם שבו היו ללא דופק, חסרי נשימה וללא פעילות מוחית.
לאחר מכן, הנשמה זוכה למראות ולגילויים עליונים, כפי שמובא בספרי הקודש: "בשעה שנשלמו ימיו של האדם לצאת מן העולם, ניתנת רשות לאדם לראות מה שלא היה לו רשות לראות" (הזוהר הקדוש, בראשית ריח), וכן "הרי הוא אומר: כי לא יראני האדם וחי. בחייהם – אינם רואים, אבל רואים הם בשעת מתתן" (במדבר רבה, סוף נשא).
כמו כן, מובא בזוהר הקדוש כי בשעת הפטירה, קרוביו של הנפטר יוצאים לקראתו ומלווים אותו: "אביו וקרוביו נמצאים שם עמו, והוא רואה אותם, ומתוודע אליהם, והם הולכים ומלווים את נשמתו עד המקום אשר בו היא תשכון" (הזוהר הקדוש, בראשית ריח, אות ב').

ב. בית דין של מעלה – לאחר שהנשמה מגיעה לעולם העליון הרוחני, היא עומדת בפני בית דין שמורכב משופטים. בבית הדין הנשמה נשפטת על כל מעשייה במהלך חייה: מצוות ומעשים טובים מצד אחד, ומאידך חטאים ומעשים שליליים.
מראים לנשמה את כל מעשייה בעולם הזה מרגע לידתה ועד רגע פטירתה, כפי שכתבו חכמי ישראל: "כשאדם נפטר מן העולם באים כל מעשיו ונפרטים לפניו" (ספרי, האזינו). לאחר מכן, מעמידים בפניה מאזניים, כאשר את כל המעשים החיוביים שעשתה במהלך חייה מעמידים על צדו האחד של המאזניים, ואת המעשים השליליים מעמידים על צדו השני של המאזניים.
אנשים שחוו מוות קליני, או אנשים שקיבלו מסרים בחלום מקרוביהם שנפטרו, מספרים כי כל מעשה הכי קטן מתועד ובא בחשבון באותו משפט: סכום כסף פעוט שלוו מחבר ולא החזירו, טובה קטנה שעשו לאדם אחר בלי משים, עלבון ופגיעה או עידוד וחיזוק האחר – הכול נרשם בפנקס, וכפי שאומרת המשנה במסכת אבות: "וכל מעשיך בספר נכתבים", שום דבר לא נשכח.
מובן שאלה רגעים לא פשוטים עבור הנשמה. עוד רגע חורצים את גורלה, ואז יוחלט לאן מועדות פניה, כשכל החלטה הינה בעלת משמעות נצחית וגורלית.
עם זאת, בכל משפט יש תובע, אך ישנה גם הגנה. כל מצווה ומעשה טוב שהאדם עושה במהלך חייו – משמשים עבורו כסנגור שעומד לצידו בבית הדין, ומאידך, כל עבירה ומעשה שלילי בוראים קטגור שמקטרג עליו באותו משפט.

ג. גן עדן או גיהנום, גלגול נשמות ועוד – בסוף המשפט מוכרע מה יהיה דינה של הנשמה. האם תם מסע תיקונה, והיא זכאית להגיע לגן העדן, או שמא היא עדיין לא הגיעה לשלמותה? במידה וטרם הצליחה הנשמה להשיג את ייעודה, יהא עליה לעבור עוד כמה מסלולים טרם הגעתה לתחנה המיוחלת – גן עדן.
מה מרגישים בגן עדן? הרבה לא ניתן לדעת, אבל חכמים לימדו אותנו ואמרו: "צדיקים יושבין ועטרותיהם בראשיהם ונהנים מזיו השכינה" (מסכת ברכות, דף יז, עמ' א‏). משמעות הדבר – עונג עילאי, שמחה עצומה ואושר שאין לו גבול, שאותו איננו יכולים להבין כל עוד אנו נמצאים בתוך גוף…

ד. העולם הבא בעולם הזה – גן עדן אינו התחנה האחרונה לנשמות, כמו שרבים עלולים לחשוב. גן עדן אינו אלא תחנת ביניים זמנית עבורן. השלב האחרון של הבריאה יתרחש לאחר ביאת המשיח ותחיית המתים. מה יקרה אז? זה יהיה גן עדן עלי אדמות, מציאות פיזית מושלמת שבה נשמות מתוקנות יחזרו לחיות בתוך גוף חיי נצח. העונג הרוחני שיהיה לאלו שיזכו לחיות כך יהיה אדיר ואינסופי כל כך, עד שאין לנו מושג קלוש בסוג זה של הנאה שמקורה בחיבור מוחלט לבורא עולם.

המשך קריאה ↓

1

עולם ברור ראית

בתלמוד (מסכת בבא בתרא, דף י) מוזכר אירוע של מעין מוות קליני, כאשר בנו של אחד החכמים חלה ונפח את נשמתו. באורח פלאי הוא התעורר, ואביו שאל אותו מה ראה בעולם שמעבר. תשובתו היתה: "עולם הפוך ראיתי, עליונים למטה ותחתונים למעלה". המפרשים מסבירים כי כוונתו היתה שמי שנראה חשוב בעולם הזה, מתגאה על אחרים ורואה עצמו כ'כל יכול' – נמצא שפל בעולם האמת, ואילו מי שנחשב בעולם הזה כאדם פשוט וענו, זוכה בעולם האמת לכבוד רב. אולם אביו עונה לו: "עולם הפוך ראית? עולם ברור ראית!", כלומר שכך היא האמת, אלא שרק בעולם העליון רואים אותה כראוי.

המשך קריאה ↓

4

גם כשהמוח מפסיק לעבוד

יש מדענים שאינם מקבלים את הרעיון של חווית סף מוות. הם טוענים שיש לכך הסברים טבעיים: המוח מפריש הורמון מיוחד שגורם להזיות, אספקת החמצן למוח נפגעת, המראות הן תמונות בנפש שרואה מוח שעומד לפני קריסה, ועוד הסברים נוספים. שני רופאים אנגלים בכירים, סאם פארניה ופיטר פנוויק, החליטו לבדוק את הנושא, ובחנו חולים שחוו חווית סף מוות. הם הגיעו למסקנה הבאה: "בנסיבות שבהן עבדנו, 'חוויות סף מוות' הופיעו בזמן שהחולה היה מחוסר הכרה. זו עובדה מפתיעה, שכן באותו זמן המוח היה מושבת, בלתי פונקציונלי, והמערכות תומכות הזיכרון היו פגומות. חוויות מורכבות כאלה לא היו אמורות להתרחש במוחו של החולה, וודאי לא להירשם כזיכרון. במקרה הטוב, החולים היו אמורים לספר על סדרה של תמונות בלתי סדורות ובלתי הגיוניות". מכאן, הסיקו החוקרים, כי מוות קליני אכן מגלה חלק ממה שקורה לנו לאחר שהנשמה עוזבת את הגוף.

המשך קריאה ↓

2

הוכחה לגן עדן

ד"ר אבן אלכסנדר, נוירו-כירורג אמריקאי, עבר מפגש קרוב עם המוות ופרסם את רשמיו בספריו "הוכחה לגן עדן" ו-"מפה של גן העדן", שעוסקים בחיים שלאחר המוות מנקודת מבטו של אדם שחווה מוות קליני מחד, וכרופא מוח מאידך.
בעקבות פגיעה מחיידק אלים במוח הוא היה במוות מוחי ושקע בתרדמת למשך שבעה ימים. למול התחזיות הקודרות של הרופאים, הוא התעורר והחלים. ד"ר אלכנסנדר סיפר על מראות מופלאים שראה בזמן המוות המוחי שלו, וקובע כי החוויה שחווה בזמן שהמוח שלו לא תיפקד – מוכיחה את קיומה של הנשמה ושל העולמות הרוחניים.

המשך קריאה ↓

5

שלושים שנות מחקר

פרופ' ברוס גרייסון הוא פרופסור אמריטוס לפסיכיאטריה ומדעים ניורו-ביהביוריסטיים באוניברסיטת וירג'יניה. הוא עסק רבות בחקר חווית סף מוות, ויש המכנים אותו "אבי המחקר של חוויות סף מוות". בשנת 2009 פרסם גרייסון, יחד עם ג'ניס מיינר הולדן ודבי ג'יימס, את הספר The Handbook of Near Death Experiences: Thirty Years of Investigation (המדריך לחווית סף מוות: שלושים שנות מחקר), הסוקר את המחקרים שנעשו בתחום זה במהלך 30 שנות מחקר. באחד הפרקים הוא מציג את ההסברים הטבעיים שנטענים על ידי עולם הרפואה כהסבר לעדויות של עולם רוחני מאלו שעברו חווית סף מוות – ושולל אותם בזה אחר זה.

המשך קריאה ↓

3

גלגולי נשמות בקליניקה

המקובלים הסבירו כי כחלק מתהליך התיקון של האדם, הנשמות מתגלגלות בגופים שוב ושוב עד שהן מגיעות לתיקונן השלם. עדות לכך סיפק בריאן וייס, פסיכיאטר יהודי ממיאמי, שנתקל בחוויה בלתי מוסברת בקליניקה. הוא טיפל באישה בשם קתרין, שסבלה מחרדות, סיוטים ופחד מחנק. בין היתר הוא השתמש בהיפנוזה, וכשביקש ממנה לחזור אחורה בזמן לחוויה קשה שחוותה, היא לא נעצרה בילדותה, אלא דיווחה על אירוע שנראה כאילו התרחש לפני אלפי שנים, במקום אחר לחלוטין. קתרין תיארה בפרוטרוט חווית טביעה של אישה ושל התינוקת שלה במה שנראה כמו המזרח הקדום, אך הדבר המוזר התרחש לאחר מכן: לאחר ההיפנוזה, כל החרדות והפחדים שלה חלפו. וייס הניח כי עצם העלאת הזכרון הקדום ריפא חלק מסוים בנפש. הוא החל להשתמש בשיטת ה"רגרסיה" על מטופלים רבים, והגיע לתוצאות מדהימות (ברשימת ההמתנה שלו יש 5,000 אנשים), אך הוחרם מצד הממסד הרפואי בגלל הגישה ה"לא-אורתודוקסית" שלו. בשנים האחרונות, רבים בתחום הרפואה מתחילים לקבל את רעיונותיו, על אף שאינם מבינים כיצד הם פועלים. אגב, אחת המטופלות הידועות שלו היא שרי אריסון, האישה העשירה בישראל, שטענה שהטיפול אצל וייס שינה את חייה.

המשך קריאה ↓

1

עולם ברור ראית

בתלמוד (מסכת בבא בתרא, דף י) מוזכר אירוע של מעין מוות קליני, כאשר בנו של אחד החכמים חלה ונפח את נשמתו. באורח פלאי הוא התעורר, ואביו שאל אותו מה ראה בעולם שמעבר. תשובתו היתה: "עולם הפוך ראיתי, עליונים למטה ותחתונים למעלה". המפרשים מסבירים כי כוונתו היתה שמי שנראה חשוב בעולם הזה, מתגאה על אחרים ורואה עצמו כ'כל יכול' – נמצא שפל בעולם האמת, ואילו מי שנחשב בעולם הזה כאדם פשוט וענו, זוכה בעולם האמת לכבוד רב. אולם אביו עונה לו: "עולם הפוך ראית? עולם ברור ראית!", כלומר שכך היא האמת, אלא שרק בעולם העליון רואים אותה כראוי.

המשך קריאה ↓

2

הוכחה לגן עדן

ד"ר אבן אלכסנדר, נוירו-כירורג אמריקאי, עבר מפגש קרוב עם המוות ופרסם את רשמיו בספריו "הוכחה לגן עדן" ו-"מפה של גן העדן", שעוסקים בחיים שלאחר המוות מנקודת מבטו של אדם שחווה מוות קליני מחד, וכרופא מוח מאידך.
בעקבות פגיעה מחיידק אלים במוח הוא היה במוות מוחי ושקע בתרדמת למשך שבעה ימים. למול התחזיות הקודרות של הרופאים, הוא התעורר והחלים. ד"ר אלכנסנדר סיפר על מראות מופלאים שראה בזמן המוות המוחי שלו, וקובע כי החוויה שחווה בזמן שהמוח שלו לא תיפקד – מוכיחה את קיומה של הנשמה ושל העולמות הרוחניים.

המשך קריאה ↓

3

גלגולי נשמות בקליניקה

המקובלים הסבירו כי כחלק מתהליך התיקון של האדם, הנשמות מתגלגלות בגופים שוב ושוב עד שהן מגיעות לתיקונן השלם. עדות לכך סיפק בריאן וייס, פסיכיאטר יהודי ממיאמי, שנתקל בחוויה בלתי מוסברת בקליניקה. הוא טיפל באישה בשם קתרין, שסבלה מחרדות, סיוטים ופחד מחנק. בין היתר הוא השתמש בהיפנוזה, וכשביקש ממנה לחזור אחורה בזמן לחוויה קשה שחוותה, היא לא נעצרה בילדותה, אלא דיווחה על אירוע שנראה כאילו התרחש לפני אלפי שנים, במקום אחר לחלוטין. קתרין תיארה בפרוטרוט חווית טביעה של אישה ושל התינוקת שלה במה שנראה כמו המזרח הקדום, אך הדבר המוזר התרחש לאחר מכן: לאחר ההיפנוזה, כל החרדות והפחדים שלה חלפו. וייס הניח כי עצם העלאת הזכרון הקדום ריפא חלק מסוים בנפש. הוא החל להשתמש בשיטת ה"רגרסיה" על מטופלים רבים, והגיע לתוצאות מדהימות (ברשימת ההמתנה שלו יש 5,000 אנשים), אך הוחרם מצד הממסד הרפואי בגלל הגישה ה"לא-אורתודוקסית" שלו. בשנים האחרונות, רבים בתחום הרפואה מתחילים לקבל את רעיונותיו, על אף שאינם מבינים כיצד הם פועלים. אגב, אחת המטופלות הידועות שלו היא שרי אריסון, האישה העשירה בישראל, שטענה שהטיפול אצל וייס שינה את חייה.

המשך קריאה ↓

4

גם כשהמוח מפסיק לעבוד

יש מדענים שאינם מקבלים את הרעיון של חווית סף מוות. הם טוענים שיש לכך הסברים טבעיים: המוח מפריש הורמון מיוחד שגורם להזיות, אספקת החמצן למוח נפגעת, המראות הן תמונות בנפש שרואה מוח שעומד לפני קריסה, ועוד הסברים נוספים. שני רופאים אנגלים בכירים, סאם פארניה ופיטר פנוויק, החליטו לבדוק את הנושא, ובחנו חולים שחוו חווית סף מוות. הם הגיעו למסקנה הבאה: "בנסיבות שבהן עבדנו, 'חוויות סף מוות' הופיעו בזמן שהחולה היה מחוסר הכרה. זו עובדה מפתיעה, שכן באותו זמן המוח היה מושבת, בלתי פונקציונלי, והמערכות תומכות הזיכרון היו פגומות. חוויות מורכבות כאלה לא היו אמורות להתרחש במוחו של החולה, וודאי לא להירשם כזיכרון. במקרה הטוב, החולים היו אמורים לספר על סדרה של תמונות בלתי סדורות ובלתי הגיוניות". מכאן, הסיקו החוקרים, כי מוות קליני אכן מגלה חלק ממה שקורה לנו לאחר שהנשמה עוזבת את הגוף.

המשך קריאה ↓

5

שלושים שנות מחקר

פרופ' ברוס גרייסון הוא פרופסור אמריטוס לפסיכיאטריה ומדעים ניורו-ביהביוריסטיים באוניברסיטת וירג'יניה. הוא עסק רבות בחקר חווית סף מוות, ויש המכנים אותו "אבי המחקר של חוויות סף מוות". בשנת 2009 פרסם גרייסון, יחד עם ג'ניס מיינר הולדן ודבי ג'יימס, את הספר The Handbook of Near Death Experiences: Thirty Years of Investigation (המדריך לחווית סף מוות: שלושים שנות מחקר), הסוקר את המחקרים שנעשו בתחום זה במהלך 30 שנות מחקר. באחד הפרקים הוא מציג את ההסברים הטבעיים שנטענים על ידי עולם הרפואה כהסבר לעדויות של עולם רוחני מאלו שעברו חווית סף מוות – ושולל אותם בזה אחר זה.

המשך קריאה ↓

אספנו עבורך את הסרטונים הכי מדויקים ברשת

האם קיים המשך לחיים לאחר חיינו כאן?
שלושה סיפורים על העולם שמעבר
מדהים: עיוורת מלידה שחוותה מוות קליני
סיפורו האישי של שרון נחשוני "המת החי"
שלום רפפורט – האיש שחזר מן המתים
סיפורו המצמרר של ניר אבוזן
הרב פנגר בשיעור מרתק: החיים שלאחר החיים
מה עושות הנשמות בגן עדן?
3 דק' חזקות: מה יקום בתחיית המתים?
מסע בעולם הנשמות
מהו העולם הבא?
הנשמה והעולם הבא - להיכן ממשיכים מכאן?
"למעלה הראו לי הכול, ולא היה לאן לברוח"
טייס מספר על הרגעים בהם עבר למימד הרוחני
"החוויה הזו שינתה את כל מה שהאמנתי"
האם בגן עדן כולם נמצאים באותו מקום?
"הייתי בעולם הבא"
עברה מוות קליני: "הבנתי שאני לא בעולם הזה"
"ראיתי את הגוף שלי טובע, והנשמה כבר לא הייתה בו"
מהי חוויית סף מוות? ד"ר רותם צור מסביר
"הראו לי את הלוויה שלי. לא רציתי לחזור לעולם הזה"

שני תאומים מדברים בבטן

שיחה (דמיונית) בין שני עוברים תאומים ברחם אמם, שהוקלטה על ידי מכשיר אולטרסאונד חדשני המאפשר לשמוע את "דיבורי העובר"

עברו על המכשיר עם העכבר וגללו מטה לקריאת השיחה!

המוות הקליני של חבר הכנסת יוסי שריד

"פעם מתתי. הייתי מת, וכבר לא הייתי פה. נסענו כל המשפחה במכונית. אני זוכר את הילדים שלי האומללים יושבים מאחור, ובוכים מרה על אביהם שנסתלק, את אשתי חיוורת"

שדרן הרדיו בני בשן החליט להשיק בתכנית הרדיו שלו בגלי צה"ל, "בני ברדיו", את הפינה "בני, אף אחד לא מאמין מה קרה לי", במטרה שבמהלכה יספרו מאזינים על מקרים מפתיעים במיוחד שאירעו להם. כשהוא התחיל לעבוד על פינתו החדשה, הוא לא תיאר לעצמו מהו הסיפור המפתיע הראשון שיתדפק על דלתו, כמעט במקרה.

כשהשר לשעבר, יוסי שריד, שהיה ממנהיגי מפלגת מר"צ השמאלנית-קיצונית, עלה לשידור לקראת פינת העברית שלו, שאל אותו בשן כמעט באגביות "יוסי, קרה לך משהו שלא האמינו לך?". 

להפתעתו, שריד סיפר סיפור בלתי יאמן: "פעם מתתי. הייתי מת, וכבר לא הייתי פה. נסענו כל המשפחה במכונית. אני זוכר את הילדים שלי האומללים יושבים מאחור, ובוכים מרה על אביהם שנסתלק, את אשתי חיוורת..". 

"אני לא מאמין לך", העיר השדרן.

"זה היה, אבל אף אחד לא מאמין שזה קרה לי", הדגיש שריד. "נסענו באוטו, ופתאום הרגשתי חולשת דעת ופרץ חום עצום, ופתאום הרגשתי שאני מתרומם ומתעופף מעלה מעלה. הרגשתי תחושה מאוד עמוקה של יציאת הנשמה".

בני בשן: "רגע רגע, הרגשת תחושה של הפרדה בין נשמה לגוף?".

שריד: "כן. כן. הרגשתי תחושה של יציאת הנשמה. כנשמה מעופפת התבוננתי על פני הארץ, ואז ראיתי את משפחתי ממשיכה לנסוע באוטו, כשאשתי שמה את פעמיה תיכף ומיד לבית החולים. ולשם הגענו בסופו של דבר. כשהגעתי לבית החולים שבתי לעצמי".

בשן: "ובזמן הזה אתה רואה אותם מלמעלה, כמו בסרטים?".

שריד: "אני לא יודע איך זה בסרטים, אולי בסרט הזה לא הייתי. אבל זה קרה בחיים".

בשן: "כלומר, יש ישות נפרדת שהיא הנשמה שלך?".

שריד: "כן, אתה מדייק. הנשמה נפרדת מהגוף".

בשן: "ויש לה איזשהו מראה חיצוני?".

שריד: "את זה אני כבר לא כל כך זוכר, ואני בכלל לא מאמין בהישארות הנפש, אתה מבין? זה גם בניגוד לאידיאולוגיה שלי".

בשן: "מה שאתה אומר לי פה, וזה שהדברים באו מהפה שלך – מהאנשים הריאליים וההגיוניים והציניים שאני מכיר – מפתיע. ואתה אומר את זה כעובדה… ראית גם את גופך?".

שריד: "אני לא זוכר שראיתי את גופי, אבל ראיתי אותם. כנראה שגופי נשאר שם, אבל הוא לא היה חלק מהתמונה שראיתי מלמעלה".

בשן: "ואתה בדרכך למעלה?".

שריד: "הגעתי לסוף הדרך, ואני כבר שם וצופה ממרחקים, מהרקיע".

בשן: "ואיך אתה חוזר לגוף שלך?".

שריד: "כשהגעתי לבית החולים, שבתי לעצמי.
"כשהייתי איש 'חשוב' כביכול, בני משפחתי התרחקו מ'החשיבות' שלי כרחוק מזרח ממערב, ולא היה להם שום חלק ונחלה בציבוריות שלי. אבל במקרה הזה, משום שהיה מדובר בפיקוח נפש, בחיים ומוות ביד הלשון, אני זוכר שאשתי אמרה באופן מפתיע ובלתי אופייני 'הבאנו את יוסי שריד'. הרופאים התאספו סביבי, התחילו לבדוק אותי, ולהם היה רושם שלא אמות, ואחיה".

בשן: "איך הם אבחנו אותך?".

שריד: "כאיש חי שעבר איזשהו אירוע, לא בהכרח מאובחן מבחינה רפואית. אני אפילו זוכר שהיה שם רופא שאמר שהוא מכיר תופעה כזו, שאדם מרגיש פתאום גל חום פנימי גואה בו, והודף אותו כלפי מעלה. כנראה זה המקרה, אבל לא היתה שום אבחנה רפואית. לפעמים אולי הנשמה רוצה להשתחרר ולצאת. היא רוצה חופש, ולהתבונן על דברים אחרים, מתוך הכלוב הפנימי הזה". 

בשלב הזה נשמע השדרן בני בשן, שאיננו אדם דתי, מופתע לחלוטין. "יוסי, אני לוקח את הדבר הזה באמת לכל החיים", אמר. "הרבה דברים אני אוהב לחתום מול עצמי ב'אני לא יודע' גאה. מבחינתי, העדות הזו שלך היא העדות המשכנעת ביותר שיכולתי לקבל".

לקראת סוף השיחה סיפר שריד על ספר שקיבל אודות מקרי מוות קליני, ואמר שהוא לא הספיק להיפגש עם אוהביו המנוחים ועם הקב"ה כפי שמתואר בספר. עוד הוא הוסיף כי פגישה כזו כנראה גם לא תקרה, כי הוא לא מאמין כלל שלחוויה שלו היה איזשהו קשר לאלוהות.

"אני לא מקבל את הטענה שלך, ואנחנו גם נתווכח על זה מתישהו", אמר בני בשן, שידוע כאמן ושדרן חילוני לגמרי, שנראה כי משהו יסודי בתפיסתו התערער בעקבות שיחה זו…

המשך קריאה ↓

תגידו ששלחנו אתכם:

מה קורה לאחר המוות?
מצמרר: סיפורו של שרון נחשוני לאחר מוות קליני
היו שם וחזרו כדי לספר: "יש חיים אחרי המוות"
ביקור מטלטל מעולם האמת
מה חווה הנשמה לאחר המוות?
המדענים מודים: יש חיים לאחר המוות
מה יקרה אחרי שנמות?
המוות מנקודת מבטו של חוקר מוח
מחקרים מאשרים: יש חיים לאחר המוות
האם קיים הסבר מדעי לחוויית סף מוות?
שני מרכיבי האדם: גוף ונשמה
מה עושים בגן עדן?